Belgie - líheň islámistických radikálů a teroristů?

Belgie - líheň islámistických radikálů a teroristů?
Autor fotografie: DABIQ|Popisek: Screen jedné ze stran časopisu IS Dabiq
17 / 02 / 2016, 10:30

Belgie patří podle agentury Reuters k zemím s největším podílem počtu členů radikálních skupin jako je IS na počet obyvatel. Podařilo se zatknout dalších deset osob podezřelých z terorismu.

Belgická policie v úterý ráno zadržela v několika čtvrtích Bruselu deset lidí podezřelých z terorismu. Policejní akce souvisí s vyšetřováním skupiny verbující bojovníky pro organizaci Islámský stát (IS) v Sýrii a v Iráku, informovala belgická televize RTL. Policie provedla celkem devět domovních prohlídek v bruselských čtvrtích Molenbeek-Saint-Jean, Koekelberg, Schaerbeek a Etterbeek. Zadržela při nich celkem deset lidí a zajistila mnoho počítačů, mobilních telefonů a dokumentů, informoval federální prokurátor. 

Část pachatelů listopadových teroristických útoků v Paříži měla belgické občanství nebo dlouhodobě žila v Bruselu. To je i případ Salaha Abdeslama, který se útoků ve francouzské metropoli přímo zúčastnil a který je stále na útěku. Zdroj:lidovky.cz

Není bez zajímavosti, že čtveřice mužů podezřelých z přímé účasti na teroristických útocích v Paříži 13. listopadu byla už od loňského  června na seznamu radikálů, který belgické tajné služby předaly radnici bruselské části Molenbeek.

Muslimský radikalismus v Evropě je časovaná bomba. A bude hůř....

Loni v listopadu řekl Brice De Ruyver, profesor kriminologie z univerzity v Gentu, který v letech 2000 až 2008 působil jako poradce belgického premiéra pro otázky bezpečnosti, že "Extremistická ideologie mohla v Bruselu vzkvétat mimo jiné kvůli nezájmu policie. Vůdce islamistické radikální skupiny Sharia4Belgium (Šaría pro Belgii) řídil po léta jednu z nejmocnějších evropských organizací, které rekrutují bojovníky do Sýrie. Za vedení teroristické skupiny byl na 12 let do vězení ale odsouzen až letos. Sharia4Belgium byla schopná beztrestně působit až příliš dlouho."

Už několik dní po pařížkých útocích, 21. listopadu zavedly belgické úřady nejvyšší stupeň pohotovosti kvůli bezprostřední hrozbě teroristického útoku na území hlavního města Bruselu, kde sídlí rovněž instituce Evropské unie. Belgická prokuratura tehdy uvedla, že při nočních domovních prohlídkách na předměstí metropole byl objeven arzenál zbraní teroristů, v němž byly i výbušniny a chemikálie.

Belgie má v Evropě ústřední postavení. Na hranicích se neprováděly téměř žádné kontroly, mluví se tu stejným jazykem jako ve Francii, která je terčem džihádistů. Politická rozpolcenost mezi francouzsky a nizozemsky hovořícím obyvatelstvem země navíc zapříčinila, že byrokracie v oblasti justice a bezpečnosti rozbujela. V Belgii existuje komplikovaná síť úřadů, která brání účinnému boji s extremismem, uvedla tehdy AP.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.