Benjamin Kuras: Blíží se konec saúdské ropné nadvlády?

Benjamin Kuras: Blíží se konec saúdské ropné nadvlády?
Autor: ilustrační obrázek|Popisek: komentář Benjamina Kurase
29 / 05 / 2017, 16:00

Putin se saúdským králem a ostatními členy OPEC se loni domluvili zmírnit těžbu ropy, aby přestaly klesat ceny a oni nepřišli na mizinu. A je jim to houby platné.

Trump totiž naopak pumpuje americkou ropu o sto šest. Rozvíjí nová ložiska na Aljašce, které Obama zablokoval – z důvodů „ekologických“, ale asi právě aby své saúdské přátele, jimž se tak rád klaněl po pás, chránil před ekonomickým krachem. Ten se teď díky Trumpovi začíná na Saúdskou Arábii řítit svinským krokem. Proto taky v květnu ve své měsíční ekonomické zprávě Saúdové žadoní, aby zpomalil. Vysvětlují to svým proslulým univerzálním altruismem, jímž by „nejen ku prospěchu jednotlivých zemí, nýbrž také pro všeobecnou prosperitu globální ekonomiky všichni producenti ropy měli nasadit společné úsilí na obnovu pořádku v globálním ropném trhu“.

Takže tam teď zjevně panuje nepořádek. Způsobený poklesem cen ropy ze 105 dolarů za barel před třemi roky na 50 dolarů dnešních. Obrovská díra do saúdského státního rozpočtu, který na ropě stojí z 87 procent a udržuje z něho štědrý sociální stát s podporou všech občanů, aby se mu nevzbouřili nějakým tím arabským jarem vyměňujícím totalitní vládu za vládu ještě totalitnější. Pokles cen je způsobený americkým desetiprocentním zvýšením těžby a vše nasvědčuje tomu, že to je teprve začátek. Rozvíjení nových vrtů se za uplynulý rok zrychlilo o 125% na celkový dnešní počet 396.

Že by Amerika konečně nalezla účinnou zbraň proti šíření saúdského radikálního islámu krmeného po celém světě financováním mešit a koránských škol a islamizací univerzit? Jak dobrá zbraň by to mohla být – pokud to Američané vydrží a dotáhnou do konce – se dá vypočítat z posledních saúdských státních rozpočtů. Ty už dva roky vykazují deficit: 98 miliard dolarů v roce 2015 a 79 miliard loni. Rovná se to přibližně 15% celkového HDP. Deficit je způsoben štědrým sociálním státem, v němž 70% občanů pracuje (vlastně je spíš zaměstnáno?) ve státním sektoru. Ostatní občané jsou osvobozeni od daní a požívají bezplatné sociální a zdravotní benefity po celý život. Aby je stát stačil dál vyplácet, potřebuje, aby cena ropy přesahovala 85 dolarů – zaznamenal Mezinárodní měnový fond. A propočítal, že na nynějších 50 dolarech se celý saúdský finanční systém zhroutí do pěti let.

Doby, kdy si Saúdové – a přidružení ropní šejkové – mohli drze diktovat ceny, vydírat jimi celý západní svět a vnucovat mu islamizaci, skončily. Jiskřička optimismu mezi všemi těmi zprávami o nezadržitelně postupujícím utonutí západní civilizace v islámském tsunami. Možná ji ještě na poslední chvíli zachrání to, co ji nastarovalo. Ropa. A možná se brzy naplní proroctví jednoho humorného šejka, na jehož jméno se už zapomnělo:
„Můj táta jezdil na velbloudu. Já jezdím mercedesem. Můj syn lítá tryskáčem. Jeho syn bude jezdit na velbloudu.“

 

Autor: Benjamin Kuras

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace