Berlín varuje před ,,trumpizací" Blízkého východu

Berlín varuje před ,,trumpizací&quote; Blízkého východu
Autor fotografie: flickr.com (CC BY-ND 2.0) |Popisek: Sigmar Gabriel
07 / 06 / 2017, 15:00

Německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel ostře kritizoval poslední vývoj na Blízkém východě poté, co některé státy v regionu přerušily diplomatické styky s Katarem. Šéf německé diplomacie v rozhovoru s německým ekonomickým deníkem Handelsblatt varoval před ,,trumpizací" regionu a kritizoval americkou politiku, která údajně zesiluje riziko roztočení spirály zbrojení na Blízkém východě.

S Katarem od pondělí přerušily diplomatické styky mimo jiné Saúdská Arábie, Egypt, Bahrajn a Spojené arabské emiráty. Tyto státy Katar viní z podpory terorismu.

Německo podpořilo ve sporu s arabskými sousedy Katar. ,,Katar má být zjevně více či méně úplně izolován a existenciálně zasažen," řekl Gabriel v rozhovoru, který má Handelsblatt v plném rozsahu otisknout ve středu. ,,Taková trumpizace zacházení jednoho s druhým je v už i tak krizovém regionu obzvlášť nebezpečná," řekl sociálnědemokratický vicekancléř a varoval před dalším vyostřením konfliktu.

,,Další eskalace nikomu neprospěje. Blízký východ je politický a vojenský sud s prachem," varoval Gabriel.

Šéf německé diplomacie zvlášť kritizoval politiku amerického prezidenta Donalda Trumpa na Blízkém východě. ,,Nejnovější gigantické zbrojní obchody amerického prezidenta Trumpa s monarchiemi v Perském zálivu zesilují riziko nové spirály zbrojení. To je naprosto špatná politika a určitě to není politika Německa," zdůraznil Gabriel a vyjádřil naději, že brzy bude opět možné konflikty urovnávat prostřednictvím dialogu.

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.