Berlínské centrum pro uprchlíky- hádky, násilí, krev. "Stát naprosto selhal", tvrdí dobrovolníci

Berlínské centrum pro uprchlíky- hádky, násilí, krev. &quote;Stát naprosto selhal&quote;, tvrdí dobrovolníci
Autor fotografie: YouTube/screenshot|Popisek: Uprchlíci čekají na registraci v Berlíně
07 / 10 / 2015, 21:45

Novináři jsou šokováni situací před centrem pro uprchlíky v Berlíně. Nadávky, rvačky kvůli sebemenší maličkosti.

Naštvaní uprchlíci, kteří musí čekat v nekonečné frontě na vyřízení svojí registrace před berlínským úřadem sociálních věcí (LaGeSo), nadávají, křičí, potom se jich několik mezi sebou porve. Až o několik minut později přijíždí sanitka a odváží zraněného muže do nemocnice. Teprve potom se objevuje třicet policistů. Tak popisuje situaci deník Deutsche Welle v obsáhlém článku, z něhož část uvádíme.

"Bohužel, to se stalo samozřejmostí," popisuje situaci Michael Ruscheinsky skupině šokovaných reportérů. Ruscheinsky pomáhá 54 člennému bezpečnostnímu týmu, který se jen s obtížemi snaží udržet čekající uprchlíky ve frontě. "Hned po šesté hodině dnes ráno jsme zaznamenali už pět zraněných, protože se lidé bojí, aby nepřišli o svoje místo v řadě a že nedostanou svoje registrační číslo."

Situace je velmi vyhrocená; uprchlíci, mezi nimiž jsou i mladíci ze Sýrie, Somálska a Afghánistánu, slovně napadají bezpečnostní pracovníky, křičejí na ně z plných plic, lidé se vzájemně tlačí, hrozí eskalace dalšího násilí. Podle Ruscheinského se nálada mezi uprchlíky změnila před několika dny, a teď jakýkoliv malý incident může vyvolat další násilí. Lidé jsou frustrovaní, rozčarovaní, psychicky na dně, protože už čekají celé týdny a teď už stačí jen málo.

Bohužel, registrace je nesmírně pomalý proces. Administrátoři nemohou vyřídit víc než 100 uprchlíků za den, ale každý den přicházejí další a další stovky nových žadatelů o azyl. Někdy je na náměstí shromážděno až 1800 uprchlíků.  Nervy dochází úředníkům i dobrovolníkům. A klesá i ochota pomáhat uprchlíkům - snižuje se počet dobrovolníků, stejně jako ochota Němců poskytovat materiální pomoc. "Jediná věc, která je na vzestupu je počet uprchlíků," říká dobrovolník.

Rvačka mezi uprchlíky, jak ji zachatil kameraman stanice RT German, 5. října:

Situace v Berlíně 6. října ZDF heute 

 

Tagy článku