Berlínské letiště podcenilo bezpečnostní riziko. Radikální islámista měl přístup do nejstřeženějších zón

Berlínské letiště podcenilo bezpečnostní riziko. Radikální islámista měl přístup do nejstřeženějších zón
Autor fotografie: Pixabay/MichaelGaida
19 / 05 / 2016, 16:30

Na berlínských letištích Tegel a Schönefeld mají vážné bezpečnostní problémy.

I přes možnost zvýšeného rizika teroristického útoku, pracoval po řadu let na berlínských letištích islámský radikál, který měl přístup do nejrizikovějších prostor včetně paluby letadel. 

Podle informací deníku Berliner Morgenpost se jednalo o 26letého muže tureckého původu pod jménem Recep Ü., který byl čtyři roky až do října 2015 zaměstnán u společnosti "Wisag Airport Service Berlin", kde pracoval jako uklízeč na palubách letadel a měl povolený přístup do všech bezpečnostních zón letiště. Podle německého zákona o bezpečnosti v letectví přitom mohou na letištích být zaměstnány pouze ty osoby, které projdou bezpečnostní prověrkou a u nichž nebudou zjištěny žádné extrémistické názory.  

Recep Ü. absolvoval v minulosti bezpečnostní přezkum, přestože se už tehdy vědělo, že udržuje úzké kontakty s dalšími extremisty a šíří na Facebooku propagandistická videa. V roce 2013 informoval Spolkový úřad pro ochranu ústavy (BfV) správu letiště FBB (Flughafen Berlin Brandenburg) o možném riziku, ale společnost údajně nereagovala. Zdroj: berliner-zeitung.de

Zlom nastal až v říjnu 2015, kdy byl ochrankou přistižen u toho, že se snažil do bezpečnostního sektoru letiště propašovat boxery. Byla informována federální policie a soud ho následně odsoudil za porušení zákona o zbraních. Nikdo ale neřešil, že se jedná o muže s extrémně radikálními názory.

Zůstává zatím nejasné, proč společnost FBB, když se dozvěděla o jeho extrémistických aktivitách neodebrala zaměstnanci bezpečnostní osvědčení. Podle médií byla informace "vágní" a společnost nereagovala s ohledem na "ochranu osobních údajů zaměstnance". 

Není to první bezpečnostní problém, se kterým se potýkají německá, ale i evropská letiště. Letiště v německém Bonnu nedávno omylem zveřejnilo svůj krizový plán.

Najim Laachraoui, který spolu s Brahimem El Bakraouim spáchal v březnu sebevražedný atentát na bruselském letišti Zaventem, na něm v letech 2007 až 2012 pracoval.

BfV už dříve zveřejnil informaci, že v zemi žije zhruba 1100 radikálních islamistů schopných použít násilí. Asi 470 z nich je skutečně nebezpečných. 

 

 

 

Tagy článku