Bez jakéhokoliv váhání obnovíme trest smrti, hřímal Erdogan

Bez jakéhokoliv váhání obnovíme trest smrti, hřímal Erdogan
Autor fotografie: flickr.com|Popisek: Recep Erdogan
19 / 03 / 2017, 14:00

Turecký prezident Recep Erdogan se domnívá, že znovuzavedení trestu smrti bude následovat po referendu 16. dubna, která má autoritářskému prezidentovi zvýšit pravomoci.

Erdogan dále rozvinul svou myšlenku znovuzavedení trestu smrti, s níž si už pohrával bezprostředně po potlačeném vojenském puči z 15. července minulého roku.

,,Rodiny mučedníků i rodiny hrdinů si nemusí dělat starosti," řekl Erdogan při své řeči na severozápadě země. Projev se týkal série teroristických útoků, které v Turecku během několika posledních měsíců proběhly a přítomní byli i příbuzní obětí .Turecký prezident předpokládá, že poté, co proběhne dubnové referendum, které se vyjádří s největší pravděpodobností většinově ve prospěch zvýšení Erdoganových pravomocí, schválí následně parlament zavedení trestu smrti.

související: Thajsko zvažuje trest smrti pro státní úředníky, kteří přijmou větší úplatek

,,Dá-li bůh, tak po 16. dubnu učiní parlament potřebné kroky k tomu, aby odsouhlasil trest smrti. Co se týče mě, já jej schválím bez nejmenšího váhání," prohlásil turecký prezident. Ve svém projevu také řekl, že pokud se skutečně trest smrti v zemi znovu zavede, budou jím postiženi v prvé řadě iniciátoři neúspěšného puče, které Erdogan považuje za ,,teroristy". 

související: V Maďarsku žádný trest smrti nebude, nebo...Média a EU se pustila do maďarského premiéra

,,Kdo začal střílet na své bratry ve zbrani tu noc? Kdo útočil na vlastní lid s tanky, dělostřelectvem, bombardoval parlament, prezidentský komplex a sídlo speciálních jednotek? Všichni jsou zatčení. Náš lid může být v klidu. Tito vrazi a jejich stoupenci dostanou trest, jaký si zaslouží," hřímal Erdogan.

Trest smrti byl v Turecku zrušen v roce 2004 v době přístupových jednání o vstupu do EU. Ze strany Ankary se jednalo o vstřícný krok směrem k EU. Nyní jsou však vztahy Turecka s EU na bodě mrazu kvůli diplomatické roztržce s Němekcem a Nizozemím.

 

 

psali jsme:

Erdogan uvažuje o znovuzavedení trestu smrti

 

Zdroj: rt.com

Tagy článku