Někdejší předsedkyně opoziční Demokratické aliance v Jihoafrické republice Helen Zille uvedla na svém twitterovém účtu, že koloniální dědictví mělo pro Jihoafrickou republiku i pozitivní přínos v mnoha ohledech.
“Pro ty z vás, co si jen ztěžují na odkaz kolonialismu, zamyslete se třeba nad naší nezávislou justicí, dopravní infrastrukturou a vodovodní sítí,“ napsala v březnu na svém účtu. Svůj status následně ještě doplnila dalším podpůrným vyjádřením. „ Měli bychom tu dnes rozvinuté zdravotnictví, nebýt koloniálního vlivu? Buďte upřímní, prosím.“
Současná premiérka provincie Západní Kapsko Zille se za svá slova následně omlouvala v duchu, že rozhodně nehájila kolonialismus, ale i tak ji čeká vnitrostranické vyšetřování za profesní přečin a hrozí ji vyloučení. Na Demokratickou alianci se mezitím za chování Zille snesla vlna kritiky, jak od voličů, tak od konkurenčních stran, za to, že otevírá staré rány.
Stávající černošský předseda (DA) Mmusi Maimane médiím potvrdil, že disciplinární proces se Zille již začal, nicméně strana ji nehodlá suspendovat do doby, než bude známo rozhodnutí rozhodčí komise. „ Naše strana vždy stála na principech svobodného vyjadřování. Tento případ ale není o svobodě slova. Lidé mohou vyjádřit svůj názor, ale tento názor poškodil zájmy organizace, “ uvedl následně Mmusi na tiskové konferenci v Cape Town.
Zille může být podle vnitrostranických pravidel dočasně, ale i trvale vyloučena a hrozí jí též pokuta 3700 dolarů a další sankce. Demokratická aliance se považuje za alternativu ke stávající vládnoucí ANC. Demokratická aliance získala volbách v roce 2014 22% hlasů a i přes skandály nabírá na popularitě. Stále se nicméně snaží zbavit nálepky „ strana pro bílé“
Rasová a koloniální témata jsou pro obyvatele Jihoafrické republiky stále velmi citlivá. Od 16. století se JAR nacházela pod nadvládou Nizozemců a Britů. Svou nezávislost získala až v roce 1961. Poslední bělošský prezident F. W. de Klerk v roce 1989 zrušil v Jihoafrické republice rasovou segregaci, povolil Africký národní kongres a souhlasil s konáním všeobecných voleb v roce 1994; po nich do úřadu nastoupil Nelson Mandela.
auto: Jan Blažek
zdroj: wwwt.theguardian.com