Bezletová zóna a tajné tunely - bezpečnostní opatření při korunovaci krále Karla III.

Bezletová zóna a tajné tunely - bezpečnostní opatření při korunovaci krále Karla III.
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Ilustrační fotografie
04 / 05 / 2023, 08:30

Do královské korunovace krále Karla III. zbývají již jen dny a plány na korunovační ceremoniál ve Westminsterském opatství 6. května a koncert na zámku Windsor 7. května jsou v plném proudu.

Platinové jubileum královny před pouhým rokem poskytlo zkušenosti a bezpečnostní plány pro uskutečnění oslavy takovéto velikosti a na mnoha místech.

Ale ne všechny akce k této významné příležitosti jsou plánovány a řízeny centrálně.

Pro místní úřady je to příležitost využít zaměření na národní oslavy pro soudržnost místní komunity, ekonomickou aktivitu a aktivity v městských centrech po celý prodloužený víkend.

Očekávají se místní akce na veřejných prostranstvích, požadavky na uzavření silnic pro pouliční párty, atd.
Navrhovaný zákon (Martyn’s Law), který má formalizovat povinné požadavky na hodnocení rizik a zajištění bezpečnosti pro události zatím není schválen.

Riziko teroristického útoku je nízké, ale současná situace kolem vlády a situace v zemi, riziko útoku zvyšuje na úroveň „podstatná“ – což znamená, že útok je pravděpodobný.

Je důležité si uvědomit, že teroristický útok není jediným rizikem pro oslavující během korunovačního víkendu. Dočasné uzavírky silnic a přechodů mohou vystavit lidi potenciálnímu riziku = např. že vozidlo vjede do uzavřených oblastí omylem.

Pochopení povahy a rozsahu rizik spojených s konkrétní událostí a místem je zásadní pro zajištění toho, že bezpečnostní opatření jsou vhodná a přiměřená. To zahrnuje zvážení hrozeb, zranitelností a rizik specifických pro lokalitu a událost a jejich vyvážení s provozními a finančními faktory. Např. instalace vybavení pro vjezd nepřátelského vozidla (HVM - hostile vehicle mitigation), perimetrové ochrany nebo bariér potřebných k ochraně osob před vozidly.

Na bezpečnost této jedné z "nejvýznamnějších" bezpečnostních operací Spojeného království bude dohlížet více než 29 000 policistů. Očekává se zapojení i více než 6 000 příslušníků ozbrojených sil, což bude největší vojenská slavnostní operace za posledních 70 let.

Spojené království bude také využívat multiagenturní centrum Fixed Threat Assessment Center (FTAC), které monitoruje rizika pro členy královské rodiny, politiky a další významné osobnosti. FTAC bylo také využíváno při pohřbu královny.

Odstřelovači budou lemovat střechy a budou nasazeny i protidronové jednotky.

Ministerstvo vnitra sdělilo, že pro přilétající hodnostáře byl vypracován zvláštní plán řízení letového provozu.

Od čtvrtka bude zpřísněna bezpečnost na přistávacích místech, mezi které patří RAF Northolt v Middlesexu a RAF Biggleswade. Přichází uprostřed obav, že by se demonstranti proti klimatickým změnám mohli zaměřit na přílety soukromých tryskáčů.

Speciální jednotky budou v pohotovosti jako součást britského protiteroristického obranného mechanismu s vrtulníky Blue Thunder 2 připravenými pro případ útoku.

Metropolitní policie se chystá nasadit živé kamery pro rozpoznávání obličeje jako součást zvýšených bezpečnostních opatření pro korunovaci krále Karla III.

Technologii má být použita v centru Londýna a identifikovat lidi, kteří mohou být považováni za hrozbu pro veřejnou bezpečnost.

Dřívější použití této technologie bylo kontroverzní, protože studie ukázaly, že identifikace může být nepřesná, hlavně v oblasti rozpoznávání tváří lidí různých etnických skupin nebo pohlaví. V roce 2020 soudci odvolacího soudu rozhodli, že zkušební projekt policie jižního Walesu, který skenoval tisíce tváří, byl nezákonný.

Bylo oznámeno, že zabezpečení korunovace bude stát Spojené království přibližně 150 milionů liber.

Nicméně hrozby jsou aktuální. V úterý večer došlo v Buckinghamském paláci k bezpečnostní hrozbě. Muž byl zadržen u bran královského sídla poté, co přes brány do areálu paláce hodil náboj od brokovnice. Prý měl u sebe i nůž.

Co se týče zabezpečení, tak Buckinghamský palác má několik bezpečnostních opatření

Bezpečnostní kamery
Budova se 775 pokoji je pečlivě vybavena nejmodernějšími CCTV kamerami, které monitorují areál 24/7.

Ozbrojená stráž
Ve venkovní oblasti paláce je vždy přítomna stráž Jeho Veličenstva. Jsou vycvičeni, aby zastavili jakékoli hrozby pro palác a královskou rodinu.

Bezletová zóna
Ve vzdušném prostoru nad Buckinghamským palácem platí přísná pravidla, která zabraňují komukoli letět příliš nízko právě v dané oblasti.

Bezpečnostní kontroly
Pokud z jakéhokoli důvodu vstupujete do Buckinghamského paláce, budete podrobeni osobní kontrole a kontrole zavazadel.

Tajné tunely a dveře
Předpokládá se, že palác je plný tajných chodeb a ty by mohly být velmi užitečné, pokud by uvnitř paláce došlo k narušení bezpečnosti.

Stěny
Stěny kolem paláce jsou nahoře opatřeny hroty, které brání lidem na ně lézt.

„Panic room“
- místnost s "neprůstřelnými, nehořlavými ocelovými stěnami". Předpokládá se, že zde budou k dispozici veškeré zásoby včetně zásob krve v příslušných krevních skupinách.

Osobní bodyguardi
Kdykoli jsou členové královské rodiny v objektu, mají vlastní osobní ochranku, která s nimi cestuje a chrání je během jejich pobytu. Toto je nad rámec standardní ochranky, která pracuje přímo pro palác.

Kybernetické útoky, zejména krádeže dat vysoce sledovaných cílů, jako jsou mezinárodní společnosti, stále přibývají.

Turistům se doporučuje vyhnout se veřejné Wi-Fi a používat VPN pokud se pohybují v Londýně. Korunovační oslavy a víkend oslav má přispět ke zlepšení nálady ve společnosti a ke komunitnímu duchu.
Zmiňovaná bezpečností opatření pomohou zajistit, aby si celá země mohla bezpečně užít tento speciální víkend.

Autorka: Zuzana BITTER, Head of Regional Strategic Alliances (United Kingdom)
Organizace: Cyber Security Forum Initiative (CSFI)

Autorka článku

 

Tagy článku

-->