Bezpečnost letiště v Praze – Ruzyni se zvýšila

Bezpečnost letiště v Praze – Ruzyni se zvýšila
Autor fotografie: archiv redakce|Popisek: Policie má nyní větší možnosti zvládnout zásahy proti teroristům
01 / 02 / 2018, 19:00

Bezpečnostní experti to kvitují s povděkem s tím, že už bylo pět minut po dvanácté, ochránci soukromí a tzv. lidských práv se ale budou asi zlobit. Předposledního ledna byla na pražském letišti představena sérii novinek z bezpečnostního ranku, které zvyšují zabezpečení našeho největšího leteckého uzlu proti teroristickým útokům. Kamery a čidla budou nyní sledovat cestující i návštěvníky letiště doslova na každém jejich kroku. Nedosti na tom - sledováni budou nyní už i v jeho okolí.

Jedná se o soubor celkem 11 opatření za více jak 186 milionů korun, na kterých začaly na základě vládního usnesení přesně před třemi roky, v lednu 2015, společně pracovat jak složky ministerstva financí, konkrétně Celní správy a Českého Aeroholdingu, ministerstva vnitra, Policie České republiky a civilní kontrarozvědky Bezpečnostní a informační služby (BIS).

„Mám velkou radost, že jsem se dnes přímo na místě mohl přesvědčit, že se podařilo tento projekt úspěšně zrealizovat. Je to investice nejen do bezpečnosti naší země a všech cestujících, kterých zde bylo minulý rok odbaveno přes 15 milionů, ale také do zhodnocení majetku České republik,“ uvedl premiér Andrej Babiš, který se odstartování provozu security opatření osobně zúčastnil společně se šéfy resortů financí a vnitra Aleny Schillerové a Lubomíra Metnara. „Samozřejmě, tato opatření nemohou být v době zhoršené bezpečnostní situace ve světě všelékem, ale jsou naprosto nezbytná, chce-li si Česká republika uchovat svou skvělou pozici mezi nejbezpečnějšími zeměmi na světě, což je i mou prioritou,“ dodal Babiš s tím, že nově zaváděná opatření zvyšují bezpečnost ruzyňského leteckého přístavu a řadí zdejší letiště mezi nejbezpečnější mezinárodní letiště v Evropě.

„Za ministerstvo financí, které jako jediný akcionář vykonává vlastnická práva České republiky ve společnosti Český Aeroholding, mohu prohlásit, že tyto finanční prostředky byly investovány v plném souladu s obchodní strategií a strategickým plánem rozvoje letiště Václava Havla a představují důležitou investici do strategického majetku České republiky,“ doplnila premiéra ministryně financí (v demisi) Alena Schillerová.

psali jsme: Vítkovice IT Solutions pracují na zvýšení ochrany Letiště Václava Havla Praha

Realizovaný projekt se skládá z 11 opatření, která významně pomohou vybraným bezpečnostním složkám státu bojovat nejen proti terorismu a extremismu, ale také organizovanému zločinu, včetně obchodu se zbraněmi nebo drogami. Podle ministra vnitra v demisi Metnara se jedná hlavně systém pro automatickou biometrickou detekci obličejů, který je zaměřen na hledané a zájmové osoby a systém rozpoznávání registračních značek, které zajistí komplexní přehled o pohybu vozidel nejen v prostoru samotného letiště, ale také na všech příjezdových i odjezdových komunikacích kolem něj. Součástí balíku bezpečnostních opatření je také validace vstupu a její rozšíření o čtečky cestovních dokladů, které kontrolují oprávněnosti vstupu cestujících do neveřejných prostor letiště, detekci radioaktivního záření, která má zajistit 100 procentní radiační monitoring veškerého leteckého nákladu, který projde terminály letiště a modernizaci kontroly podezřelých předmětů, včetně detekce nebezpečných chemických látek, zejména se zaměřením na omamné a psychotropní látky či výbušniny. Modernizace opatření také zahrnuje novinky v zajištění ostrahy vnější hranice areálu letiště, společný výcvik personálu letiště a bezpečnostních složek a jejich vybavení moderními ochrannými prostředky, včetně balistických.  

psali jsme: Letiště Praha posiluje bezpečnostní opatření

Zesílením bezpečnosti pražského leteckého uzlu ale protiteroristická zabezpečení na českých letištích nekončí. Po rozběhu nových bezpečnostních pravidel a opatření na letišti Václava Havla chtějí ministerstva financí a vnitra posílit bezpečnost také na dalších mezinárodních letištích v České republice. Jedná se například o navazující projekt Zajištění zvýšení bezpečnosti na letištích Brno-Tuřany, letiště Karlovy Vary, Ostrava-Mošnov a Pardubice. Celkové náklady mají dosáhnout více jak půl miliardy korun, konkrétně v celkové výši 585 milionů korun. „Jsem přesvědčena, že stejně jako v tomto pilotním projektu se i na dalších letištích naplno zúročí vysoká profesionalita, synergie všech participujících složek a zkušenosti získané z úspěšné realizace všech 11 bezpečnostních opatření na Letišti Václava Havla,“ dodala ministryně financí v demisi Alena Schillerová.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.