Autor fotografie: Christoph Scholz / Flickr|Popisek: Ilustrační foto
Na půdě Poslanecké sněmovny Parlamentu České Republiky byl v úterý 30. ledna 2024 uspořádán summit věnující se technologii 5G sítí a jejich využití v rámci dopravy a bezpečnosti. Společnost COM PLUS ukázala reálné příklady ochrany objektů za pomocí dronů a robotů.
Sněmovní summit s názvem 5G sítě byl zaměřen na využití technologie 5G sítí v různých odvětvích služeb od dopravy po komerční využití v oblasti bezpečnosti. Akce byla pořádána poslancem Ing. Liborem Turkem, Ph.D. (SPOLU) pod záštitou předsedy hospodářského výboru Mgr. Ivana Adamce (SPOLU). Na úvod kulatého stolu poslanec Turek všechny účastníky z řad poslanců, odborníků a novinářů náležitě přivítal a vysvětlil důležitost problematiky 5G sítí v současné době. Turek se podle vlastních slov před krátkou dobou zúčastnil konference na stejné téma a technologie ho velice zaujala. Představuje totiž obrovský potenciál využití v oblasti robotiky, 3D rekonstrukce terénu, sledování potenciálně problematických terénů, automobilového průmyslu, použití UAV, konceptu smart cities a dalších.
Hned v prvním příspěvku konference představil technický ředitel společnosti COM PLUS zaměřující se na IT služby v souvislosti s bezpečností, Jaroslav Hercík přednosti 5G sítí v oblasti privátních sítí. Technologie 5G totiž umožňuje jakékoli společnosti vytvořit čistě privátní a uzavřenou síť, o jejíž povaze a schopnostech si rozhoduje sám klient. Ten ji proto podle Hercíka může využít využít jak pro komunikaci, tak široké množství dalších aplikací, které si může sám vybrat.
Technologie 5G je celulární sítí založenou na rozdělení oblasti do specifických buněk, z nichž každá má svou stanici. Ty jsou vzájemně propojeny nejčastěji skrze optická vlákna, která anténám poskytují mimo jiné také internetové připojení a společně vytvářejí jednu síť. Ke každé stanici, která podle svého specifického výkonu pokrývá určitou geografickou oblast, se mohou jednotlivá koncová zařízení připojovat skrze rádiové vlny na specifické frekvenci. Technologii distribuce rádiových vln pomocí 5G sítě v současné době využívají především mobilní sítě, ale v budoucnu by mohla být použita v mnohem širších oblastech služeb, mezi které patří doprava, ale především také bezpečnostní technologie.
Také privátní 5G síť je vytvořena na základě instalace antén, které jsou připojeny k serverovně. Ta zajišťuje celé fungování systému. K tímto způsobem vytvořené síti se následně připojí koncová zařízení, avšak pouze ta, která si určí sám uživatel privátní sítě. Komunikace uvnitř sítě je tak čistě interní a bez povolení nemají žádná jiná zařízení přístup. Data, která jsou přes síť zasílána proto nemají schopnost opustit infrastrukturu společnosti. O rozsahu sítě v podstatě rozhoduje pouze typ antény a serverů, které jsou na konkrétní provozovně použity.
Tato technologie je podle Hercíka v současné době používána především k zabezpečení rozlehlých provozů, ochraně nemocnic proti kyberútokům, ale také v činnosti IZS. Ty totiž čím dál více přistupují k užívání robotů pro hašení požárů nebo různých druhů UAV k průzkumu nedostupných oblastí při hledání pohřešovaných osob. Drony však podle Hercíka mohou být používány také v soukromém sektoru pro inspekci výrobků nebo monitorování bezpečnosti v různých typech otevřených provozů.
Technický ředitel společnosti COM PLUS dále vysvětlil, že při kontrole je dron vyslán na let, kdy má za úkol pomocí termočidel a dalších vybavení monitorovat danou oblast. UAV je schopno zaznamenat jiné letící objekty nebo bezpilotní letouny. V případě přídavné technologie je může také na místě samo zneškodnit a předejít tak poškození vybavení provozu. Pro takovou formu ochrany je potřeba mít k dispozici více UAV, které se vzájemně střídají na dokovacích stanicích, kde se pro let nabíjejí.
Technologie 5G má totiž oproti jiným síťovým připojením, jakým je kupříkladu WIFI, možnost pojmout velké množství zařízení, což umožňuje dobrou dostupnost signálu také v hustě obydlených oblastech. Výhodou některých frekvencí 5G je také jejich velmi dobrá prostupnost betonem, ocelí a dalším stavebním materiálem, a proto je signál těchto sítí silný také v budovách a uzavřených komplexech. Oproti klasické WIFI síti podle Hercíka 5G kvůli množství antén poskytuje větší stabilitu signálu, který má nižší tendenci vypadávat a může operovat také na větším spektru frekvencí. Zbylé příspěvky na konferenci byly zaměřeny vysvětlení českých frekvenčních pásem pro 5G sítě a jejich případné využití v dopravě a energetice. S prezentacemi vystoupili zástupci společnosti NOKIA, Stefan Weidmann ze švýcarské pobočky a Marc Lauwers z belgické pobočky.