Bezpečnostní analytik varuje před následky migrační krize. Sedíme na časované bombě?

Bezpečnostní analytik varuje před následky migrační krize. Sedíme na časované bombě?
30 / 09 / 2016, 06:00

Nynější krizi může zmírnit okamžité uzavření hranic Evropské unie a úprava zákonů.

 

Řekl to v rozhovoru pro středeční vydání maďarského deníku Magyar Idoko bývalý vysoce postavený důstojník tajných služeb József Horváth, podle kterého se v současnosti "potuluje" po Evropě několik stovek tisíc neidentifikovaných migrantů. Informaci zveřejnil slovenský server cas.sk

Evropská situace je podle generálmajora Horvátha kritická i přesto, že v současnosti přichází migrantů už méně. "Mnozí z půldruhého milionu lidí, kteří přišli v uplynulém období, se nekontrolovaně potulují po Evropě. V Německu zmizelo ze systému 400.000 lidí a ve Švédsku několik desítek tisíc ," uvedl a dodal, že tajným službám bude trvat  5 až 10 let, než se jim podaří všechny migranty ztotožnit.

Loni v říjnu jsme psali, že ztracené uprchlíky hlásí například spolkové země Bavorsko nebo Dolní Sasko. V Německu se víceméně zhroutil systém evidence imigrantů a ti se bez dokladů a bez vědomí německých úřadů volně pohybují po celé zemi. Německá vláda naprosto ztratila přehled o tom, kde se nachází stovky tisíc migrantů, kteří do země v loňském roce přišli.

Řešením by podle jeho vyjádření bylo, kdyby do Evropy nepřišel už ani jeden migrant, protože prověřování těch, kteří již v Evropě jsou, by trvalo nejméně pět až deset let. Příchodem dalších stovek migrantů denně by se prakticky spustil nekontrolovatelný proces.

"Dokud to neukončíme, můžeme konstatovat, že sedíme na zdravotní, bezpečnostní i zpravodajské časované bombě, kterou zatím nikdo nechce zneškodnit," zdůraznil Horváth.

ČR odmítla přijmout všechny uprchlíky přidělené z Itálie. Z bezpečnostních důvodů

Tagy článku