Bezpečnostní audit ČR má být hotov až koncem roku 2016.

Bezpečnostní audit ČR má být hotov až koncem roku 2016.
Popisek: Ilustrační foto
02 / 01 / 2016, 19:00

Ministerstvo vnitra tvrdí, že jde o zásadní téma bezpečnosti naší republiky.

Praha 2. ledna (ČTK) - Ministerstvo vnitra chce v letošním roce dokončit bezpečnostní audit Česka. Materiál by se měl zabývat terorismem, migrací, domácím extremismem, ekonomickou stabilitou, energetickou nezávislostí nebo vlivem cizích mocností na českém území. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytlo ministerstvo. Podle vnitra jde o jedno ze zásadních témat letošního roku.

O národní bezpečnostní audit loni v listopadu požádal premiér Bohuslav Sobotka v návaznosti na teroristické útoky a hrozby v Evropě. "Ministerstvo vnitra vytvoří skupinu, která v krátké době připraví materiál schopný posoudit odolnost ČR a navrhnout potřebná opatření v nejrizikovějších oblastech," uvedlo ministerstvo vnitra.

Materiál by měl podle resortu přinést přehled o schopnostech státu odolávat hrozbám v nové bezpečnostní situaci. Má prověřit také legislativu a nejrizikovější oblasti. Podle ministra vnitra Milana Chovance by se na analýze měli podílet i bezpečnostní experty z vnějšku, jako jsou třeba odborníci z vysokých škol. Materiál by chtěl mít celý hotový do konce roku.

První část bezpečnostního auditu byla dokončena již v minulém roce. Její součástí bylo zavedení čtyř stupňů ohrožení, které mají jasně stanovit rozsah opatření, která stát zavádí. Nejnižší je označen nulou, nejvyšší trojkou. Nula znamená ideální stav, jednička stupeň zvýšené bdělosti, dvojka blíže neurčené riziko směřující vůči Česku a trojka vysokou míru jistoty, že se něco stane.

Vláda by měla o změně stupně rozhodovat na návrh Společné zpravodajské skupiny, která slouží jako protiteroristický orgán zpravodajských služeb. V případě potřeby okamžité reakce může o zvýšení stupně rozhodnout ministr vnitra, vláda pak ale musí jeho rozhodnutí do tří dnů potvrdit nebo stupeň zrušit.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.