Bezpečnostní expert Jiří Šedivý: Rezignovali jsme na ochranu vlastních hranic

Bezpečnostní expert Jiří Šedivý: Rezignovali jsme na ochranu vlastních hranic
Popisek: Ilustrační foto
15 / 11 / 2015, 06:45

"Obávám se, že lidé začnou brát obranu svých domovů do svých rukou."

Bývalý náčelník českého generálního štábu a přední bezpečnostní expert Jiří Šedivý odpovídal na otázky Aktualne.cz. Z článku citujeme:

Podcenili jsme - a neříkám to poprvé - dvě zásadní věci: opakované výzvy islamistů k přenesení jejich svaté války do Evropy. Toto nebezpečí stále přehlížíme a podle toho přistupujeme k migrační vlně. Rizika tohoto velmi složitého a rozporuplného fenoménu jednoduše ignorujeme. Jakkoliv chápu význam humanitární pomoci lidem, kteří prchají před válkou. Unie v tomto směru ovšem totálně selhala.

EU vyčítám neschopnost chránit vlastní hranice. Na tuto ochranu jsme zcela rezignovali. Upnuli jsme se jen na humanitární pomoc, jakkoliv důležitou, a vlastní bezpečnost hodili přes palubu. Brusel si v poslední době jen hraje na lídra Evropy - i tím, že podceňuje její obranu v čase nebývalé migrační vlny. Proto se v Unii o ochraně jejích vnějších hranic jen donekonečna bezúčelně diskutuje.

Obávám se rizika pogromů na uprchlíky. Jako odvety za to, co se stalo v Paříži. Evropa má mimochodem s pogromy bohaté zkušenosti....V davové psychóze se do pogromů mohou a budou zapojovat nejen různí extrémisté a neonacisté, ale i běžní občané. A nepochybně se objeví i různí vůdci, kteří se postaví do jejich čela. Vždyť se podívejte na sílící německou Pegidu. Nejde ale ani zdaleka jen o Německo. Právě radikalizace Evropy je pro náš kontinent největším rizikem.

Migrační vlnu jsme nezastavili včas a nezastavili jsme ji na hranicích Evropy. Z toho se nikdo z politiků ani evropských úředníků nevylíže. Vpuštění do Evropy měli být jen ti, kteří sem mají právo přijít - ti kteří utíkají před válkou. 

Evropa bude podle mě za nedlouho čelit dvěma "válečným frontám". Až se totiž na Blízkém východě vyřeší sunnitsko-šíitský konflikt, první na ráně islamistů se ocitne Izrael. Druhá "válečná fronta" se pak vytvoří v samotné Evropě. Islamisté totiž už dávno pochopili, že ji neporazí vojensky. Velmi uškodit ji ale mohou zevnitř teroristickými útoky ve velkých městských aglomeracích, kde se dominantní technologická převaha Západu zcela smazává, zvláště pokud se k islamistům přidávají mnozí občané zemí Unie. Stojí před námi obrovský bezpečnostní problém, s nímž bude mít co dělat policie, ale i armáda. I to je jeden z důvodů mých obav, že lidé začnou brát obranu svých domovů do svých rukou.

Celý článek je zde.

 

 

Tagy článku