Zákazníci prodejny Billa v pražské Libni byli 29. září svědky kontroverzního zásahu dvou členů ochranky proti zloději, jehož ostraha přistihla při krádeži. Jak ukázal videozáznam jednoho ze zákazníků, muži zloděje na zemi bili pěstmi a kopali do něj. Pachatel měl být předtím agresivní a udeřit jednoho z členů ochranky do obličeje. Je takový zásah podle bezpečnostního experta Mgr. Davida Rožka ze společnosti Synergia ještě adekvátní a přibývá v poslední době podobných sporných zákroků?
Pražská prodejna Billa se stala minulou neděli dějištěm kontroverzního zásahu dvou členů ochranky proti muži, který byl přistižen při krádeži. Ostraha muže, který má za sebou bohatou kriminální minulost, povalila na zem a následovalo bití pěstmi a kopance. Společnost Billa ve svém vyjádření k incidentu konstatovala, že zásahu ,,předcházelo ze strany ostrahy profesionální přistoupení k zákazníkovi, který byl přistižen při krádeži zboží", a že byl nejprve pracovník ostrahy brutálně napaden pěstí do obličeje. Na druhé straně podle společnosti Billa reagoval člen ostrahy na napadení neadekvátními prostředky a na zadrženého zaútočil, místo toho, aby vyčkal příjezdu Policie ČR. Billa tak v důsledku incidentu rozvázala spolupráci s bezpečnostní agenturou, která pro prodejnu zajišťovala ostrahu.
A co na to říká bezpečnostní expert Mgr. David Rožek ze společnosti Synergia? ,,Počínání bezpečnostních pracovníků se jeví jako za hranou zákona, ale posouzení bych přenechal orgánům činným v trestním řízení," uvedl pro Security magazín Rožek.
,,V případě, kdy se ochranka stane terčem útoku, platí jako pro každého jiného občana, status nutné obrany, tedy pracovník je oprávněn fyzicky útočníka přemoci a poté zajistit a neprodleně předat PČR. Zákon stanovuje, že nejde o nutnou obranu, pokud byl útok již překonán, nebo zkrátka nepokračuje. Situace, kdy útočník již leží na zemi a je omezen v pohybu a přesto schytává další údery je tedy na základě trestního zákoníku nepřijatelná," vysvětluje dále Rožek.
Jak by měl tedy přistupovat člen ochranky k situaci, která bezprostředně hrozí svým vyhrocením? ,,V případě, že se bezpečnostní pracovník domnívá, že se jedná o pachatele krádeže, nejprve ho požádá slovně o spolupráci na objasnění situace. Pokud odmítne, což je plné právo každé osoby, vyzve k setrvání na místě do příjezdu PČR, která je povinna tato podezření šetřit. Pokud odmítne a dojde tím k fyzickému napadení bezpečnostního pracovníka, ten je oprávněn se bránit na základě institutu nutné obrany," dodává Rožek.
Podle něho na druhé straně roste agresivita pachatelů. Zloděj z pražské Billy má navíc za sebou poměrně bohatý trestní záznam a v červnu tohoto roku tam napadl jiného pracovníka bezpečnostní agentury. Jevil se tedy jako nebezpečný.
,,V poslední době se zvyšuje agresivita pachatelů. Recipročně se tedy zvyšují i tendence bezpečnostních pracovníků reagovat přehnaně a mimo meze zákona, pokud takového pachatele zachytí. Vše se umocňuje, když se pachatel aktivně fyzicky pustí do útoku na pracovníka bezpečnostní služby. Je to v tu chvíli záležitost adrenalinu na obou stranách a je to výzva i pro profesionály třeba z řad PČR, aby svou obranu včas ukončili a nebyli tak posléze sami útočníci," objasňuje pro SM Rožek.
Ten dále radí, že situace je řešitelná jedině vhodným vhodným výcvikem a profesní přípravou bezpečnostních pracovníků, ale i tak se v některých případech nedají v budoucnu vyloučit excesy.