Bezpečnostní expert Tomáš Pojar: Islámský stát oslabuje, proto přesouvá své aktivity do Evropy

Bezpečnostní expert Tomáš Pojar: Islámský stát oslabuje, proto přesouvá své aktivity do Evropy
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: islámský stát
14 / 05 / 2016, 14:00

Bývalý náměstek ministra zahraničí to řekl v rozhovoru pro DVTV.

Bezpečnostní expert a diplomat Tomáš Pojar souhlasí s názory, že Islámský stát v poslední době oslabuje a částečně vyklízí pozice. Na druhou stranu to neznamená, že Evropa by se měla cítit více bezpečná, protože své aktivity islamisté více přesouvají do Evropy. Řekl to v rozhovoru pro DVTV.

Pojar se domnívá, že IS byl nejvíce oslaben na vlastním území, kdy byla především spojeneckým bombardováním citelně zasažena jeho infrastruktura. Z tohoto důvodu IS hledá nová území, kam by mohl v budoucnu expandovat. Podle Pojara to je v současné době Libye, kde po smrti Muammara Kaddáfího vzniklo mocenské vakuum a politický chaos. Pokud by islamisté operovali v Libyi, pro Evropu by to znamenalo větší nebezpečí, protože je blíže Evropě.

Pojar k tématu dodal, že IS začíná být  silnější mimo ,,původní" území na syrsko-irácké hranici a jeho aktivity v Libyi a Sinajském poloostrově to dokládají. Co se týče Jemenu, kam IS chtěl také mocensky zakotvit, tam Pojar vidí problém v konkurenční teroristické síti Al-Káidě, pro niž je to v podstatě poslední ,,záchytný" bod poté, co byla IS vytlačena z jejích původních pozic.

 

Tyto dvě teroristické organizace mezi sebou vedou vleklé spory o tom, kdo je hegemonem na  poli blízkovýchodního terorismu. Šéf al-Káidy Ajmán Zavahrí před několika dny označil IS za extrémisty a odpadlíky. Současně však nevylučoval další spolupráci mezi oběma organizacemi.

Na hypotetickou otázku, pokud by byl IS poražen, jestli by to znamenalo definitivní konec terorismu na Blízkém východě, odpověděl Pojar záporně. Myslí si, že kdyby došlo k likvidaci IS, tak by se s největší pravděpodobností objevila jiná extrémistická organizace, která by IS nahradila a byla stejně radikální jako ona.

Pojar se vyjádřil i k bezpečnostní otázce Evropy, kterou ovlivňuje masový přiliv uprchlíků. Stejně jako generál Jiří Šedivý se domnívá, že Evropa dlouhodobě bezpečnostní otázku podcenila. Především prý zanedbala kontrolu a bezpečnost vnějších hranic, kudy mohou do Evropy proudit teroristé a jiní extrémisté. 

Zdroj: DVTV.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.