Bezpečnostní expert: Více policistů u nás má pořádný háček

Bezpečnostní expert: Více policistů u nás má pořádný háček
Autor fotografie: flickr.com (CC BY-SA 2.0) |Popisek: policie ČR
09 / 12 / 2017, 11:00

Navyšování počtu policistů - proč ne. Většina společnosti s tím problém mít nebude. Já bych se ale pozastavil nad tím, proč to tak je. Snad každý týden slyšíme v médiích, jak někde po světě se uskuteční teroristický útok a v každé diskuzi k těmto útokům hovoří odborníci v ČR, že se to zatím ČR netýká. Ale jednou bude. Proto se tento strašák využívá k navýšení policistů nejen v ulicích.

Někteří kritici navyšování počtů policistů mohou namítnout, že jejich počet je v porovnání s jinými evropskými státy vysoký. K tomu mohu sdělit to, že to je sice pravda, ale musíme také porovnat rozsah práce policistů v jiných zemí EU a v naší zemi. V jiných zemí například policie nevyšetřuje. To dělají jiné složky státu. Tady zkrátka policie dělá daleko více úkolů než v jiných státech EU. Proto těch něco málo přes 40 tisíc policistů nemůžeme většinu potkat na ulici. A to je problém v porovnání s jinými státy.

psali jsme: Komerční bezpečnost ve službách radnice

S navyšováním počtů policistů také musím uvést fakt, že se naplnit už nyní nedaří tabulkové počty. A proč to tak je? Myslím si, že je to tím, že každého mladého člověka, který hledá své zaměstnání, zajímá nástupní plat. A to je to, v čem služba u policie pokulhává. Plno mladých lidí po nástupu zjistí, že služba není jednoduchá a po několika měsících odchází. Nad tímto by se měli zákonodárci zamyslet.

Nejsem odborník na policejní školství, ale myslím si, že je nedostatečné. Například v sousedním Německu policista prochází až tříletým kurzem, než začne sloužit. V ČR trvá nástupní kurz několik měsíců, které se různě podle potřeby výkonu zkracují či prodlužují.

psali jsme: Boj proti terorismu - Komunisté chtějí bojovat až na území ČR!

Další faktor, který by určitě ulehčil policistům práci, aby nebyli v kancelářích, ale na ulici, je BYROKRACIE. To píši záměrně velkými písmeny, protože byrokracie u policie je opravdu vysoká, a místo aby se policista zdokonaloval na práci na ulici, je nucen, aby se zdokonaloval v administrativě. Je to smutné, ale zdokonalování policistů v administrativě je skoro to nejdůležitější.

Takže navyšování počtu policistů je sice pěkná věc, ale dle mého názoru je to pro vedení policie to nejjednodušší řešení, jak dostat policisty do ulic.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Defence - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více

 

Autor: David Rožek, bezpečnostní expert

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace