Bezpečnostní experti k imigrační krizí: V sázce je naše bezpečnost. EU selhala.

Bezpečnostní experti k imigrační krizí: V sázce je naše bezpečnost. EU selhala.
Autor fotografie: Frontex|Popisek: Migrační trasy do Evropy
31 / 08 / 2015, 09:00

Měla by zasáhnout Severoatlantická aliance. Totální bezradnost a neschopnost orgánů EU i vlád jednotlivých zemí situaci zvládnout. Hrozí extrémismus i teroristické útoky.

Vojenský analytik Jaroslav Štefec v dnešním rozhovoru pro ParlamentníListy.cz podrobně rozebírá rizika, spojená s aktuální imigrační krizí. Z rozhovoru vyjímáme následující text:

 

Současná migrační krize je zároveň krizí všech dlouhá léta politiky omílaných „neprůstřelných“ bezpečnostních mechanismů, které pod jejím tlakem totálně selhaly. Selhává Schengen a selhávají i bezpečnostní systémy jednotlivých zemí. EU není schopna prosadit na schengenských hranicích své vlastní směrnice, ani podpořit členské země při jejich prosazování.

 Ilegální imigranti jsou pro Česko potencionální nebezpečí

Naprostá většina migrantů, kteří se v současné době doslova valí do Evropy a Evropou, přichází na její území ilegálně a v rozporu se zákony zemí, na jejichž území se pohybují. Nedokáže je zastavit ani nasazení policie a národních armád na vnitřních hranicích EU, ani ploty. Místo jednoznačného odmítnutí ekonomických a rizikových migrantů, centrálně organizované a řízené pomoci skutečným válečným uprchlíkům a urychleného hledání cest, jak vyřešit situaci v jejich zemích, aby se mohli co nejdříve vrátit domů, vidíme zmatky, chaos a neschopnost zjednat si u migrantů reálný respekt. Vidíme totální bezradnost a neschopnost orgánů EU i vlád jednotlivých zemí situaci zvládnout. Místo účelných kroků k řešení situace nám navrhují uznat organizační a bezpečnostní kolaps EU, zrušit Schengen a vrátit se k národním hranicím, včetně zodpovědnosti za jejich zajištění.

EUROJUST varuje: mezi imigranty jsou islámští radikálové IS

Nemohu radit EU, co by měla dělat. Ale určitě vidím jako východisko okamžité zajištění neprůchodnosti schengenské hranice. Současně s uzavřením hranice musí EU řešit dva problémy – co s migranty, kteří ilegálně pronikli na území EU, a jak zajistit a zejména zaplatit distribuci a péči lidí, kteří získali status uprchlíka a právo dočasného pobytu. Také musí dojít ke konsensu ve věci jejich sociálního zabezpečení, které by mělo být stejné ve všech zemích EU a mělo by být hrazeno centrálně z jejích prostředků.

Tyto úkoly nemůže EU zvládnout pouze pomocí armád a policií jednotlivých zemí. Je třeba aktivovat evropskou část NATO a uplatnit solidaritu podle článku 5 Washingtonské smlouvy. Pokud se některá země NATO postaví proti tomuto požadavku, dává tím jasně najevo, na čí straně stojí. Migrační vlna totiž znamená bezpečnostní ohrožení významných aliančních zemí (Itálie, Řecka, Španělska, Portugalska a dalších) způsobem, proti němuž je tzv. ruské riziko zanedbatelnou záležitostí.

V Evropě roste nebezpečí teroru. Máme se připravit na válku. Kritika EU roste.

NATO disponuje technikou a vybavením, potřebným pro zajištění tohoto úkolu. Alianční orgány mohou rozhodnout o uvolnění standardizovaných kontejnerových táborů, umožňujících po rozvinutí na vhodných místech umístění a logistické zabezpečení tisíců uprchlíků před tím, než se rozhodne o jejich osudu. Alianční vojáci dokáží ve spolupráci s policií tyto tábory střežit a zabránit útěkům nelegálních migrantů před přezkoumáním oprávněnosti jejich požadavků. Dokáží také zajistit distribuci oprávněných žadatelů a naopak vyhoštění odmítnutých. Navíc vzhledem k tomu, že by vše probíhalo na území EU a zemí NATO, není třeba mandát OSN. Vše by samozřejmě potřebovalo právní krytí a souhlas zemí, na jejichž území by operace probíhala. Například pro Řecko, pokud by byly využity pro umístění táborů jeho ostrovy, by to v době současné krize znamenalo výrazné přilepšení.

Slovenský bezpečnostní expert Juraj Zábojník uvedl včera pro server tvnoviny.sk, že slovenské bezpečnostní složky a ani složky jiných evropských států nejsou prý připraveny zvládnout současný enormní nápor migrantů.

 

"Nejsou připraveny. Lhal bych, kdybych vyjádřil pocit, že ano. Když nebyli připraveni politici EU, jak mohou být připraveny policie v jednotlivých zemích? Improvizuje se a improvizace se často nevyplácí a hlavně pokud jde o takovou závažnou věc. Lodě s 800 až 1000 pasažéry na palubě se do EU valí jedna za druhou. Každý druhý z nich má telefon a komunikuje. Je to hrozící nebezpečí pro občany.

BBC: Džihádistům se už podařilo dostat do Evropy. S uprchlíky na člunech.

Je to neskutečný byznys pro organizovaný zločin v zemích, kde se nalodění začíná. Pokud se to nezastaví včas, tak toto všechno vygeneruje živnou půdu pro extremismus a budou v Evropě velké změny. Říká se, že lidé se dělí na ovce, vlků a ovčáckých psů, kteří by těch vlků měli chytat, aby neohrožovaly lidi. Dochází k obrovskému přemnožení druhé skupiny a dostat to pod kontrolu bude velmi náročné, "zdůraznil Zábojník.

David Kádner: "Nebude dlouho trvat a Česká republika bude ve stejné pozici jako nyní Maďarsko."

Vyslovil názor, že současná migrační politika EU není správná. "Francouzi mají už na stovky táborů pro uprchlíky. Italové nevědí co s tím. Lodě se valí a oni nevědí jak je vrátit zpět. Je to jakoby vám někdo na moři rozstřílel člun, v němž se plavíte a zůstane vám několik děr. Ze všech se valí voda a vy nevíte jak to zastavit a čas běží a vody v člunu přibývá. Neměli nikdy překročit vody Středozemního moře. Nyní je už pozdě. Bude to stát stonásobně více než pomoc zemím, kde se problém zrodil, "domnívá se Zábojník.

Zdroj: ParlamentniListy.cz, tvnoviny.sk

Psali jsme také:

Bezpečnostní experti: už jsme ve válce

Bezpečnostní strategie ČR - cíle a vize pokulhávají za realitou

Ilegální přistěhovalci se valí do Evropy. Bezpečnostní riziko, se kterým si EU neví rady

Evropa bojuje na třech frontách

 

 

Tagy článku

-->