Autor fotografie: http://mrg.bz/xTByBv|Popisek: Ilustrační foto
USA navrhují evropským státům, aby se bezpečnostní kontroly při odletech na americká letiště prováděly na letištích v Evropě. Co se za návrhem skrývá? Přenesení souvisejících finančních nákladů na evropské státy nebo skrytá změna imigrační politiky USA?
Interpelace jednoho z poslanců německého parlamentu nedávno odhalila, že se Spojené státy Americké, zatím neoficiálně, obrátily na pět států EU s žádostí, aby už na svých mezinárodních letištích a už při odletu pasažérů do USA umožnily bezpečnostní kontroly pro vstup na území USA. Byla o to požádána Velká Británie, Francie, Německo, Holandsko a Švédsko.
Evropské státy se k žádosti amerických úřadů staví zatím většinou velmi rezervovaně. Holanďané prohlásili, že budou napřed bedlivě zkoumat finanční a právní aspekty návrhu. Skeptičtí jsou i Švédové, kteří žádají další analýzy konsekvencí se Schengenskými dohodami a Evropskou konvencí lidských práv. Také Německo zachovává zdrženlivost. Francie pak požádala USA o finanční podporu projektu.
K návrhu amerických úřadů je zatím vstřícná pouze Velká Británie. Čekají tedy v dohledné době cestující do USA z britských letišť přísné bezpečnostní kontroly a výslechy už na britské půdě? Kdo by prošel bezpečnostními prověrkami na britské půdě, už by pak nebyl podroben vstupnímu pohovoru na americkém území. Přestala by tak platit hrozba, že cestující po dlouhém letu přes oceán nebude vpuštěn na americké území a musí se z letiště vrátit zpět do země odletu.
Americké úřady argumentují, že Irsko bezpečnostní kontroly pro vstup na území USA už několik let umožňuje. Navíc na několika evropských letištích už teď americké týmy radí místním autoritám, kterým pasažérům by nemělo být povoleno odletět do USA, protože letadlu s těmito pasažéry by nemuselo být povoleno přistát na americké půdě. Jen v roce 2011 tak americké týmy zabránily cestě do USA 1300 pasažérům chystajícím se odletět z evropských letišť.
Země kontinentální Evropy se přesto zřejmě většinou budou americkým návrhům, až budou oficiálně vzneseny, bránit. Už teď jejich zástupci formulují podezření, že USA tím přenášejí finanční zátěž na evropské země.
Tímto opatřením by se navíc sice snížily zácpy na amerických letištích, ale evropská letiště by naopak musela přistavovat odbavovací přepážky, pokud by to vůbec jejich kapacita umožnila. Nesla by tak zvýšenou finanční zátěž, navíc zácpy by se přesunuly na evropská letiště.
A ještě jedno podezření se objevuje při diskusi o americkém návrhu. Podezření, že USA chtějí zastavit žadatele o azyl. Při vstupu na americkou půdu dnes mohou za určitých podmínek žádat o ochranu. Pokud se jim nepodaří vstoupit na americkou půdu, tato možnost odpadá. Pokud ale Velká Británie v dohledné době vyhoví Spojeným státům, cestující do USA si budou moci vybrat, jestli chtějí bezpečnostní prověrku pro vstup do USA podstoupit na evropském území, anebo až po přistání ve Spojených státech se všemi riziky, která to přináší.
Možná se to ukáže jako dobrý obchodní tah, protože pasažéři, kteří se nechtějí nervovat, jestli budou po příletu do USA vpuštěni na americké území, dají přednost transatlantickým letům z Velké Británie.
Psali jsme také:
Předávání citlivých informací o finančních transakcích do USA? Ano, na základě mezinárodní Dohody FATCA