Bezpečnostní konzultant: SSI na Karolíně selhala

Bezpečnostní konzultant: SSI na Karolíně selhala
23 / 03 / 2017, 18:45

Selhání systému bezpečnosti v OC Karolína je selháním v pracovních postupech, prevenci a tréninku i samotné reakci společnosti SSI Facility management na vzniklou situaci, říká konzultant na komerční bezpečnost - Mgr. David Rožek

Vězení od dvou do osmi let hrozí u Okresního soudu v Ostravě nyní již bývalému členovi bezpečnostní agentury SSI Romanu Angelovi. (Zdroj IDnes) Je obžalovaný, že loni v únoru v ostravském obchodním centru Nová Karolina zbil psychicky nemocného zákazníka. Muž upadl do klinické smrti, ze které se dosud neprobudil. Obchodní centrum Karolina a SSI nechtějí věc komentovat, dokud nedojde k rozhodnutí soudu. Vážný incident selhání SSI v Karolíně exkluzivně pro SM analyzoval doktorand Policejní akademie a majitel bezpečnostní poradenské firmy Synergia Mgr. David Rožek

Bezpečnost obchodního centra dnes rozhoduje o úspěchu centra podobně jako čistota toalet, nebo nabídka obchodů. Je zvláštní, že SSI i vedení obchodního centra hazardují s pověsti Karolíny. SSI musí, jako profesionální bezpečnostní služba, mít jasno v tom zda její zaměstnanci selhali nebo ne ihned po incidentu. Nejde totiž jen o pana Angelova, ale i jeho nadřízené, jako je obsluha kamerového systému nebo kolegy na směně, kteří u incidentů musí asistovat. Pokud pan Angelov selhal, musí se SSI se od zaměstnanců zodpovědných za Angelova distancovat a přesvědčit veřejnost a vedení obchodního centra, že přijalo taková opatření, aby se incident neopakoval. Pokud pan Angelov a jeho nadřízení na Karolíně neselhali, pak se musí SSI za svého zaměstnance postavit, dát mu advokáta a hájit svého zaměstnance i sebe. Nestalo se však jedno ani druhé.

V Obchodním centru Karolina bezpečnostní služba SSI evidentně nedodržela standardní bezpečnostní postupy. Ve zmiňovaném případě došlo zcela jistě k tomu, že pracovník, který přijal oznámení o bezpečnostní události, měl zajistit informování velitele směny a obsluhy kamer. Standardně všechny incidenty jsou zdokumentovány záznamem kamerového systému pro případné dalšího vyšetřování. To, že se celý incident řešil v únikové komunikaci s nedostatkem důkazů svědčí o improvizaci a nekoordinaci bezpečnostniho týmu. Z popisovaného vývoje situace lze usuzovat, že postup bezpečnostního týmu byl na místě chybný. Příčin může být mnoho, od špatného tréninku bezpečnostních pracovníků centra, přes jejich nedostatečné průběžné vzdělávání a nácvik bezpečnostních situací, nedostatek pravidelných školení v disciplínách ,,asertivní komunikace,, nebo ,,sebeobrana,, a dále pak i třeba i základů první pomoci. Zarážejícím faktem však zůstává, že jmenovaná společnost nezajistila včas vhodného právního zástupce a k situaci se od počátku nepostavila čelem. Během soudních procesů se tak odhalila další stránka pozadí fungování bezpečnostní služby a sice nedostatečné platové ohodnocení jejích členů a s tím související přesčasové hodiny, které mnozí slouží a dále pak i samotná vysoká rotace zaměstnanců.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace