Bezpečnostní opatření v centru Paříže? Francouzská policie opět selhala.

Bezpečnostní opatření v centru Paříže? Francouzská policie opět selhala.
Autor: YouTube/screenshot|Popisek: Vykradený obchod leží jen desítky metrů od budovy ministerstva spravedlnosti.
02 / 03 / 2016, 07:45

V centru Paříže, kde stejně jako ve zbytku Francie platí od loňských atentátů mimořádná bezpečnostní opatření a výjimečný stav, dvojice ozbrojenců včera přepadla luxusní klenotnictví Chopard.

Paříž 1. března (ČTK) - Utekla s množstvím drahých šperků, jejichž hodnota zatím nebyla zveřejněna. Místní média připomínají, že při podobné ozbrojené loupeži ve stejném obchodě na náměstí Vendôme v červenci 2009 zmizely šperky za 6,6 milionu eur (přes 178 milionů Kč).

Zajímavé ale je, že klenotnictví stejné firmy bylo vyloupeno také loni 11. prosince. I toto klenotnictví bylo v centru Paříže, v bezprostřední blízkosti sídla francouzského prezidenta. Zloději tehdy ukradli šperky v odhadované hodnotě zhruba jeden milion eur (27 milionů korun). 

"Vytasili v klenotnictví krátce před 12:40 SEČ automatickou pistoli a jeden či dva granáty. Nikoho nezranili. Dvojice zlodějů utekla pěšky. Vyšetřováním byla pověřena pařížská policejní brigáda proti loupežím," upřesnil s odvoláním na policejní zdroje deník Le Figaro. Poznamenal, že vykradený obchod leží jen desítky metrů od budovy ministerstva spravedlnosti.

Podle zdrojů deníku Le Parisien pachatelé jednali s odhalenou tváří a na hlavě měli klobouky. Bylo jim podle zdrojů listu odhadem 30 až 45 let a možná pocházeli z Latinské Ameriky.

Přepadení, při kterém sebrali všechny šperky z jedné z výloh a jedné skříňky v obchodě, lupičům trvalo pět až deset minut, upřesnil týdeníku Le Point představitel policejních odborů Jean-Michel Huguet. Podle něj jednomu z útočníků bylo kolem 25 let, druhému kolem 40 let.

"Dozvěděli jsme se, co se stalo, až když jsme viděli přijíždět policii," řekl agentuře AFP domovník sousedního domu.

Na náměstí Vendôme, kde je i slavný hotel Ritz, nebylo v době ozbrojené loupeže policejní auto, které zde jinak celý den hlídkuje. Policejní zdroje to médiím vysvětlily tím, že auto v té době "provádělo naléhavý zásah u jednoho požáru" nedaleko místa činu.

Francouzský premiér Manuel Valls se v rozhovoru pro BBC letos v lednu vyjádřil, že chce, aby výjimečný stav ve Francii platil "tak dlouho, dokud nebude úplně poražen islámský stát." 
Sečteno, podtrženo: ve Francii stále platí výjimečný stav a země je v pohotovosti - a to je výsledek práce francouzských bezpečnostních složek?

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace