Bezpečnostní posouzení – nástroj, jak nastavit optimální bezpečnostní opatření v organizaci

Bezpečnostní posouzení – nástroj, jak nastavit optimální bezpečnostní opatření v organizaci
Autor fotografie: Pixabay, Free for commercial use|Popisek: Ilustrační obrázek
13 / 02 / 2021, 08:00

Hlavním smyslem bezpečnosti (Security) v komerčních organizacích je dostat bezpečnostní rizika na přijatelnou úroveň, tak aby ostatní, zejména výrobní, ale i administrativní procesy fungovaly bez problémů.

Způsobů a možností, jak toho docílit, je mnoho. Jak ale nastavit bezpečnostní opatření, tak aby byly přiměřené, dostatečné, ale na druhé straně, aby nebyly přehnané a nevyžadovaly více investic, než je skutečně potřeba?  

Pro organizace, které nedisponují oddělením bezpečnosti (Corporate Security), to může vyvolat mnoho nezodpovězených otázek a v konečném důsledku bývá praxí, že dochází k nepřijatelným škodám na majetku, know-how, k sabotážím a v tom nejhorším případě ke škodám na zdraví či životech.

Na co je nutné se v rámci nastavování bezpečnosti zaměřit?

Bezpečnostní posouzení představuje základní kámen pro nastavení bezpečnosti v organizaci, jeho smyslem je zmapovat aktuální situaci, posoudit bezpečnostní rizika a stanovit opatření, jak daná rizika optimálně řídit.

Nejdůležitější je pro organizaci dostat ucelené odpovědi na tyto otázky:

  • Co potřebujeme chránit?
  • Proti čemu chránit?
  • Jak chránit?

První je nutné určit hodnotná aktiva, resp. „chráněný zájem“ organizace. Jedná se zejména o zaměstnance, důležité informace, know-how, výrobky, stroje apod. 

Následně je potřebné zmapovat stávající bezpečnostní opatření dané organizace s důrazem na venkovní a vnitřní prostředí. Dalším krokem je posouzení bezpečnostních rizik, které musí vyústit z mapování dané organizace a vyhodnocení dat.

Posledním krokem je nastavení bezpečnostních opatření, které definují, jak snížit rizika na přijatelnou úroveň.  

Bezpečnostní opatření organizace je nutné vnímat a posuzovat integrovaně a to v oblastech: režimových a organizačních opatření, bezpečnostních technologií, mechanických zábranných systémů a výkonu lidského faktoru – fyzické ostrahy.

V případě zanedbání některých z uvedených oblastí tak dochází k vytvoření slabin a vyšší zranitelnosti organizace. (Typickým příkladem je instalovaný kamerový systém, který nikdo neobsluhuje apod.)

Bezpečnostní posouzení je tak základem pro bezpečnostní projekty a musí naplnit i požadavky legislativy a platných technických norem. 

V G4S Secure Solutions (CZ), a.s. se danou problematikou zabýváme v ČR již 30 let v rámci služeb bezpečnostního poradenství. Díky naším zkušenostem a mezinárodní sítí odborníků v rámci naší G4S Academy vytváříme metodiky, které odráží potřeby bezpečnostních řešení různých segmentů. Díky naší Metodice „Radarů hodnocení bezpečnosti, aktiv a bezpečnostních rizik (Security, Value, Risk Radar)“ jsme schopní detailně posoudit bezpečnost a pomoct organizacím s nastavením integrovaných bezpečnostních opatření.  

Ing. Pavel Nerheš

člen Prezidia Asociace Grémium Alarm

Project & Development Manager G4S Secure Solutions (CZ), a.s.

 

Tagy článku

-->