Bezpečnostní rada státu dnes bude řešit reorganizaci policie. Je účelová nebo dobře připravená?

Bezpečnostní rada státu dnes bude řešit reorganizaci policie. Je účelová nebo dobře připravená?
14 / 06 / 2016, 10:15

Bezpečnostní rada státu, kterou premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) svolal na úterní podvečer, bude řešit reorganizaci policejních složek.

Praha (ČTK) - O svolání rady požádalo premiéra minulý týden vedení policie, které tak reagovalo na informace, že chystané změny prověřuje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Žalobci pracují s možností, že skutečným cílem změn v policii je odstavení šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Roberta Šlachty. Kvůli tomu také včera na policejním prezidiu vyslechli policejního prezidenta Tomáše Tuhého a jeho náměstka Zdeňka Laubeho.

Fakta o slučování ÚOOZ a ÚOKFK

Kvůli policejní reformě se rozhořel spor ve vládní koalici. Na zasedání bezpečnostní rady jsou přizváni policejní prezident Tomáš Tuhý, nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman i ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Vicepremiér Andrej Babiš (ANO) požaduje také účast Šlachty, který kvůli reformě v pátek rezignoval na místo šéfa protimafiánského útvaru.

Babiš, jenž účastí Šlachty a Pelikána už dříve podmínil svůj příchod na jednání, včera řekl, že v dopise Sobotkovi navrhl, aby na jednání pozval i vrchní žalobce z Prahy a Olomouce Lenku Bradáčovou a Ivo Ištvana a celé vedení policie. Podle Babiše je třeba na uzavřeném jednání vyslechnout názory všech účastníků sporu. Zatímco Pelikán pozván byl, Šlachta podle České televize pozvánku nedostal. 

Záměr policejního vedení, aby se protikorupční útvar a ÚOOZ sloučily v Národní centrále boje proti organizovanému zločinu, podléhá schválení ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD). Chovanec reformu policie podporuje a chce jí po jednání bezpečnostní rady podepsat.

Pokud se tak stane, hnutí ANO bude požadovat Chovancovu demisi, protože sporné změny v policii chtělo prodiskutovat především na středečním dohodovacím řízení vládní koalice. Ministr Pelikán také už dříve pohrozil rezignací, pokud plánované změny projdou.

K tématu se dnes zřejmě vyjádří prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. V poledne má jednat předsednictvo ANO. Zeman podle Babiše vyzval ministry ANO, aby kvůli změnám v policii neodcházeli z vlády. ANO se rozhodne po jednání bezpečnostní rady a koalice, dodal vicepremiér. Koaliční dohodovací jednání, které vyvolalo hnutí ANO, bude ve středu.

Podle vicepremiéra Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) by Chovanec mohl s podpisem policejní reformy počkat do středečního dohodovacího řízení. Bělobrádek od úterní Bezpečnostní rady státu očekává, že si udělá lepší obrázek o tom, zda je reorganizace účelová, nebo zda je dobře připravená.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.