Autor fotografie: ŠJů, Wikimedia Commons|Popisek: Terminal 1 of Prague Airport
Bezpečnostní rada státu se na svém včerejším jednání zabývala návrhem opatření ke zvýšení bezpečnosti na mezinárodních letištích v ČR, zhodnocením možností trestního postihu činnosti zahraničních bojovníků a také analýzou hrozeb pro ČR.
Členové BRS projednali návrh opatření ke zvýšení bezpečnosti na mezinárodních letištích v České republice. Materiál je výsledkem analýzy, kterou provedly příslušné úřady s ohledem na vývoj bezpečnostních hrozeb v poslední době. Navrhovaná opatření jsou zaměřena zejména na možnosti zefektivnění systému bezpečnosti na mezinárodních letištích v České republice.
Bezpečnostní rada státu projednala materiál Zhodnocení možností trestního postihu činnosti zahraničních bojovníků, předložený ministrem spravedlnosti. Cílem projednání bylo posoudit možnosti trestního postihu občanů České republiky nebo cizích státních příslušníků pobývajících na jejím území, kteří se zapojí přímo nebo nepřímo do bojových akcí na cizím bojišti v nestátních bojových jednotkách a stanovit další postup, jak tuto problematiku řešit.
Problém zahraničních bojovníků, kteří odcházejí bojovat například za Islámský stát a po svém návratu mohou představovat bezpečnostní riziko, se zatím Česka podle dostupných informací netýká. V zemích západní Evropy je ale řada obyvatel, které taková bojová zkušenost radikalizovala.
Vláda už loni uvedla, že takové radikály lze stíhat podle současných zákonů. Reagovala tak na návrh opozičního Úsvitu a několika poslanců vládního hnutí ANO, který by do trestního zákoníku výslovně zavedl možnost stíhání těchto lidí.
Čechy, kteří by bojovali za různé organizace, lze stíhat pro podezření z teroristického útoku nebo pro podezření z jiného trestného činu hlavně z kategorie činů proti životu a zdraví, stálo v materiálu pro ministry. Za teroristický útok lze uložit až výjimečný trest, tedy i doživotní vězení.
BRS se zabývala také analýzou hrozeb pro ČR, která vychází z úkolu z Koncepce ochrany obyvatelstva do roku 2020 s výhledem do roku 2030 a identifikuje rozličné typy nebezpečí na celostátní úrovni, z nichž 22 bylo označeno jako nebezpečí s nepřijatelným rizikem, jimž je nutné věnovat na jednotlivých stupních veřejné správy prioritní pozornost. Jedná se jak o situace, s jejichž řešením má ČR reálné zkušenosti, tak o situace, které v našich podmínkách dosud nenastaly, ale je přesto nutné s ohledem na úroveň rizika přijímat opatření vedoucí k jejich eliminaci a zpracovat nové typové plány.
Ministr zdravotnictví seznámil členy Bezpečnostní rady státu s aktuální situací šíření nákazy virem Zika, jenž zasáhl Latinskou Ameriku a první dovezené případy jsou již i v Evropě. Ministr zdravotnictví konstatoval, že riziko přenosu tohoto viru v České republice v současné době nehrozí, a zároveň informoval o stavu připravenosti České republiky na tuto nákazu. Testy na nákazu by podle dřívějších informací prováděly laboratoře Státního zdravotního ústavu v Praze, Ostravě a Ústí nad Labem. Vzhledem k tomu, že nákaza se nepřenáší mezi lidmi, by nebylo nutné při podezření na ni aktivovat systém pro zvládání vysoce nakažlivých nemocí.