Bezpečnostní zhodnocení roku 2021 předsedou ASIS International ČR/SK

Bezpečnostní zhodnocení roku 2021 předsedou ASIS International ČR/SK
Autor fotografie: Redakce/Filip Klasna|Popisek: Jaromír Průša
31 / 12 / 2021, 14:00

Rok 2021 byl z pohledu bezpečnosti plný zajímavých, někdy tragických události, dezinformací, hybridních válek a na některých stranách světa došlo k výraznému zhoršení bezpečnostní situace.

Mezi významné negativní ukazatele musíme zařadit stále probíhající pandemii Covid-19 ve světě, odchod Američanů po 20 letech z Afghánistánu a vzestup Tálibánu v zemi, kde postupně dochází ke změně pravidel a mocenského rozložení sil směrem k Rusku a Číně.

Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy byl odsouzen za korupci a obchodování s vlivem.

V Myanmaru umírali při protestech proti vojenskému převratu lidé.

Evropský parlament zbavil poslanecké imunity bývalého předsedu katalánské vlády Carlese Puigdemonta, který je ve Španělsku stíhán za vyhlášení referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017. Suezský průplav zablokovala v obou směrech kontejnerová loď Ever Given s Panamskou registrací.

Íránské jaderné zařízení u města Natanz explodovalo a Izrael byl obviněn z kybernetického útoku na zařízení. Palestina ostřelovala raketami Izrael.

Česko na základě vyšetřování výbuchů ve Vrběticích vypovědělo 18 osob ruského velvyslanectví. V Belfastu, stejně jako v minulosti „hoří autobusy“ v návaznosti na brexit. Bojuje se v Etiopii. Polsko-Běloruská hranice je plná migrantů, převážně ze zemí Blízkého východu, snažící se dostat do Evropy. V regionu roste napětí, mluví se o hrozbě vojenského konfliktu. Polsko a evropští lídři to označují za hybridní válku ze strany prezidenta Lukašenka. Ukrajina prostřednictvím svých vrcholových představitelů oznamuje, že mají detailní informace o chystaném puči v zemi, s ruskou účastí.

Armády, obrana a bezpečnost celého světa se bude muset vyrovnat a vymyslet, co bude dělat s nastupující vlnou Green Deal - „rakety totiž na elektriku nelétají“.

Určitě by se dalo vyjmenovat spoustu dalších, méně či více významných bezpečnostních informací a hrozeb.

Z pohledu České republiky (a nejen u nás) je společnost rozdělená kvůli pandemii Covid-19, která, aby sama o sobě nebyla problémem, je taktéž využívána a zneužívána významnými nebo známými osobami z různých společenských vrstev, které covid nezajímá a chtějí pouze dosáhnout svého cíle, své moci v rámci vypouštění různých dezinformací.

Prožíváme automobilovou krizi kvůli nedostatku čipů. Na trhu chybí a zpětně s násobnou cenou se objevuje kapalina Adblue.

V rámci energetické krize končí významní prodejci elektřiny a plynu, což má za následek brutální zdražování pro koncové uživatele.

A prezident dle svých nevolených poradců a zaměstnanců bez bezpečnostní prověrky tvrdí: „že prezident měl v nemocnici k obědu vinnou klobásu“.

Některé osoby mají plnou pusu demokracie a lidských práv a svobod, aniž by možná základní dokumenty ČR četli a rozuměli jim. Žili jsme příliš dlouho v blahobytu a teď nás takové věci jako je covid dokážou totálně vykolejit, změnit, zhrubnout a v některých případech zradikalizovat.

Islámský stát ve svém časopisu píše, že covid je nemoc nevěřících a věřící (myšleno muslimové) jsou v bezpečí.

Velmi intenzivně se útočí na naše děti, tím, jak byly významnou část roku doma, trávili ji u počítačů a hledali po webu všechno možné, našli skupiny, které zvýšili svoji aktivitu a útočí na děti, které se snaží následně radikalizovat ONLINE, fenomén TEEN TERRORISM, GROOMING v kyberprostoru, šíření instrukcí, sdílení scénářů.

Musíme se aktivně připravit na nové hrozby typu kyber-organizovaný zločin, hybridní hrozby, životní prostředí, energetické a telekomunikační hrozby.

V České republice se z pohledu vnitřní bezpečnosti chce nová vládnoucí koalice, dle koaliční smlouvy zaměřit například na:

1. Adaptaci a vývoj bezpečnostního prostředí a prosazení odbornějšího přístupu k obraně v informačním prostoru.

2. Zrevidovat legislativu pro krizové řízení a kritickou infrastrukturu. Upravit a dopracovat krizové plány, aby se stát mohl lépe připravit na krizové stavy (pandemie, povodně, sucha, blackouty, průmyslové havárie, kybernetické útoky, měkké cíle…).

3. Zavést systematickou přípravu občanů a spolků na krizové situace (kurzy pro středoškoláky a dobrovolně také pro veřejnost).

4. Legislativně přesně vymezit fungování soukromých bezpečnostních agentur.

K poslednímu bodu Vás chci ujistit, že Asis International bude ve spolupráci s platformou www.nsbs.cz která sdružuje 90 % trhu komerční bezpečnosti, postupovat společně, koordinovaně a v co nejlepším zájmu všech poskytovatelů a odběratelů komerční bezpečnosti. Všechny naše požadavky se budeme snažit přenést do připravovaného zákona, tak aby byl funkční v 21 století.

Chci Vás poprosit, abychom se nenechali rozdělovat tou či onou situací, abychom spolu komunikovali, abychom „obě strany“ ustoupili od svých radikálních požadavků a snažili se společně vyřešit vše, co je kolem nás.

Věnujme prosím pozornost našim dětem a stařečkům, kterým musíme pomoci se zorientováním se v prostoru, a i v kyberprostoru, zkusme přetočit poslední roky, kdy v různých státech světa vládli „MACHO“ a být k sobě tolerantnější a pomáhat slabším, kteří to potřebují. Zároveň musíme být v rámci zákonů a norem nekompromisní k těm, kteří by tohle z různých důvodů chtěli narušit, zneužít.

Přeji Vám PEVNÉ ZDRAVÍ!

 

Autor: Jaromír Průša, Předseda Asis International ČR/SK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.