Český bezpilotní letoun Primoco UAV

Český bezpilotní letoun Primoco UAV
Autor fotografie: Primoco UAV SE|Popisek: Primoco UAV
05 / 08 / 2015, 12:15

Na mezinárodní trh přichází unikátní civilní bezpilotní letoun české společnosti Primoco UAV SE ovládaný na dálku, který je schopen létat samostatně s pomocí naprogramovaných letových plánů.

Možnosti jeho využití jsou spojeny zejména s dodatečným zařízením, které je letoun schopen nést a během letu využívat. Letoun využívá špičkové technologie pro různá odvětví průmyslu, zemědělství, zdravotnictví či energetice.

Na rozdíl od již existujících bezpilotních letadel, která se řadí do kategorie armádní techniky, letoun Primoco UAV náleží v oblasti civilního letectví a je určen pro komerční využití. Dle účelu využití je možné letoun vybavit adekvátním zařízením dle přání zákazníka.

„Zájemci o letoun jsme schopni dodat prakticky jakoukoliv kombinaci techniky dle jeho potřeb,“ tvrdí Ladislav Semetkovský, generální ředitel a zakladatel společnosti Primoco UAV SE, jež se zabývá vývojem, výrobou a prodejem profesionálních bezpilotních letounů.

Právě variabilita a možnost velice přesného naplánování každé mise letounu z něj činí velmi žádaný vývozní artikl, což potvrzují první zájemci z Ruska, Blízkého východu či Afriky. Letoun Primoco UAV je schopen vzlétnout i přistát na velmi krátké vzdálenosti, čímž se řadí do kategorie STOL (Short Takeoff and Landing).

Primoco UAV

Maximální vzletová hmotnost 50 kg v kombinaci s výdrží až 8 hodin, doletem 400+ km a cestovní rychlostí 50 – 150 km/hod umožňuje Primoco UAV na rozdíl od elektrických letounů zcela bezkonkurenční výkon v rámci své kategorie, přičemž provozní náklady jsou stále na nízké úrovni (100 EUR za letovou hodinu). Špičkové technologie jej navíc umožňují řídit ze země v jakékoliv fázi letu.

Letoun Primoco UAV je určen pro komerční účely, je však podmíněn absolvováním tréninku dle Úřadu pro civilní letectví.

Letoun Primoco UAV bude v prodeji od října 2015.

Zdroj: Tisková zpráva Primoco UAV SE

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.