Bezpilotní letoun X-47B úspěšně natankoval ve vzduchu

Bezpilotní letoun X-47B úspěšně natankoval ve vzduchu
Autor fotografie: US Navy|Popisek: X-47B tankuje za letu
23 / 04 / 2015, 16:15

X-47B provedl 22. dubna 2015 vůbec první autonomní tankování za letu bezpilotního letadla.

Letoun tak splnil jeden z hlavních cílů testů programu UCAS-D bezpilotních prostředků amerického námořnictva. Při letu u pobřeží Marylandu a Virginie,  se X-47B připojil k vzdušnému tankeru Omega K-707 a dotankoval přes 4000 liber paliva.

"To, čeho jsme dnes dosáhli, představuje významný, průkopnický krok vpřed pro námořnictvo, "řekl kapitán. Beau Duarte, manažer programu námořnictva pro bezpilotní stroje a dodal: "Schopnost samostatně přenášet a tankovat palivo za letu zvýší dosah a flexibilitu budoucích bezpilotních letounů."

X-47B

Během zkoušky si X-47B vyměnil informace s rozhraním pro tankování (RIS) na palubě tankeru, a samostatně připojil svou pevnou tankovací sondu do tankeru (koše), stejným způsobem, kterým by to udělal živý pilot.

"Tankovací manévr je pro lidskou posádku velice náročný, kvůli požadované přesnosti pilota, aby se připojil do koše na tankeru, "řekl Duarte. "Přidání autonomní funkce vytváří další složitou vrstvu."

Toto testování pomáhá upřesnit představy, že budoucí bezpilotní letadlo může provádět standardní úkoly, jako samostatné tankování za letu a hladké fungování v kooperaci s letadlem řízeným pilotem v rámci perutě. X-47B již dříve zvládlo přistát samostatně na palubě letadlové lodi.

Zdroj: US Navy

 

Tagy článku