Bezprecedentní teroristický útok radikálních islamistů v Paříži. Evropa je v šoku

Bezprecedentní teroristický útok radikálních islamistů v Paříži. Evropa je v šoku
Autor fotografie: REUTERS|Popisek: teroristický útok radikálních islamistů v Paříži
07 / 01 / 2015, 17:30

7.1.2015 / Dvanáct zavražděných novinářů a nejméně deset zraněných - výsledek dnešního útoku, kdy maskovaní ozbrojenci s kalašnikovy zaútočili na pařížské kanceláře satirického časopisu, kde zastřelili novináře. Podle některých svědků útočníci volali "Alláhu akbar!" Francie přijala přísná bezpečnostní opatření a následují jí i ostatní evropské země.
Zdroj: REUTERS, iDnes

Teroristé se do budovy satirického časopisu Charlie Hebdo v centru Paříže a hlídané policií dostaly pod pohrůžkou násilí, kdy jedné ze zaměstnankyň vyhrožovali zabitím.

Jejich cílem byli karikaturisté, kteří v minulosti zveřejňovali satirické kresby islámských náboženských vůdců. Ti měli právě redakční poradu, když tři zakuklenci vtrhli do místnosti a všechny je postříleli samopaly. Vyvolávali jedno jméno po druhém a potom novináře postupně chladnokrevně stříleli, - to uvádějí francouzská média.

Trvalo to nejmíň pět minut," popsala dramatické okamžiky ilustrátorka časopisu Corinne Reyová. "Mluvili perfektně francouzsky a tvrdili, že jsou z Al-Káidy."

Jedním ze zastřelených je Charlie Hebdo, známý pro své karikatury islámu; na Twitteru naposledy zesměšnil  vůdce militantního islámského státu, který převzal kontrolu nad rozsáhlými částmi Iráku a Sýrii, Abu Bakr al-Baghdadi.

Video - zdroj: YouTube, Police Hour

Po masakru v redakci útočníci odešli zpět na ulici. Zde zastřelili nejméně dva zasahující policisty a potom ujeli v ukradeném černém Citroënu DS.

Mluvčí pařížské prokuratury Agnes Thinault-Lecuivreová potvrdila dvanáct mrtvých a deset zraněných obětí. Svědci uvedli, že útočníci měli automatické pušky a granátomety. Potvrdili, že slyšeli z budovy silnou střelbu.

Ředitel Mezinárodního institutu strategických studií (IISS) François Heisbourg k útoku uvedl: "Modus operandi, efektivita i zaměření ukazují na džihádistické navrátilce, muže vytrénované k opakovanému zabíjení, nikoliv sebevrahy."

Satirický časopis Charlie Hebdo se stal terčem útoku už v roce 2011, kdy do redakce vhodili útočníci zápalnou láhev. Naštěstí došlo k útoku v noci a nikdo nebyl zraněn. O něco později se však povedlo celou redakci zapálit - to bylo v okamžiku, kdy dnes zavražděný karikaturista zveřejnil satirickou kresbu proroka Mohameda. Redakce i novináři byli pod ochranou francouzské policie, právě z obavy teroristických útoků.

Video- zdroj: YouTube, TomoNews US 

Video- zdroj: YouTube, 

Tagy článku