Jaderné elektrárny v západní Evropě ohrožují bezpilotní letadla. Zaútočí drony?

Jaderné elektrárny v západní Evropě ohrožují bezpilotní letadla. Zaútočí drony?
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Ilustrační foto
24 / 12 / 2014, 06:45

21.12.2014 / Britský list The Independent zveřejnil šokující informaci o hrozícím nebezpečí jaderných elektráren. Nad budovami s nejvyšším stupněm zabezpečení bez problémů přelétají drony. Experti netuší komu patří, bezpečnostní složky jsou bezbranné.

Ve Velké Británii se čím dál více obávají zneužití dronů, naposledy jsme o tom psali v článku Velká Británie se obává teroristických útoků pomocí dronů

Například v pondělí 20. října byl ve Velké Británii zatčen policií jedenačtyřicetiletý muž pro podezření z porušení leteckých předpisů, protože jeho dron přelétal nad nad sportovním stadionem v Nottinghamu při fotbalovém utkání mezi Manchesterem a Tottenhamem (článek Drony na sportovních stadionech - nové bezpečnostní riziko?)

V posledních měsících nebezpečí z dronů extrémně vzrostlo. Nad jadernými elektrárnami v západoevropských zemích většinou v nočních hodinách přelétají drony. Od začátku října byly ve Francii zjištěny přelety u třinácti eletráren. V jeden den bylo například zachyceno pět koordinovaných náletů na místech vzdálených od sebe stovky kilometrů.

Odborníci se obávají, že drony ovládají teroristé s cílem zjistit slabá místa v zabezpečení objektů jaderných reaktorů.

Wikipedie-mapa umístění jaderných elektráren

Němečtí experti současně varují, že tyto bezpilotní stroje nejen, že mohou být použity ke špionáži, ale mohou svrhnout i nálože výbušnin. Pokud by byly nálože použity na správných místech, došlo by ke zhroucení zdí budov a radiace by se šířila až do vzdálenosti 180 kilometrů.

Britská vláda v těchto dnech obdržela zprávu, ve které jsou tato rizika podrobně popsána. Analýzu bezpečnostních rizik zpracoval britský jaderný expert John Large. Upozorňuje v ní, že je ohroženo 16 reaktorů v Británii, které generují 18 procent elektrické energie v zemi. 

Large uvedl, že stávající jaderné elektrárny nebyly navrženy, aby odolaly hrozbám "kyber technologií". Podle modelových situací by úspěšným útokem dronů došlo k úniku radioaktivních látek.

Podle Large dokonce i malé drony, které uzvednou 10 a více kg nákladu, nejsou rozhodně hračky, které je možné podceňovat. Britské úřady podle něj nevěnují problematice zneužití dronů pro podobné účely dostatečnou pozornost, proto upozornil vládu, že existuje důvod "aby byla velmi znepokojena". Vzhledem k tomu, že i malé "dětské" drony lze koupit v kterémkoliv obchodě za přijatelnou cenu, je nebezpečí podobných útoků vysoce pravděpodobné. 

V lednu se John Large má setkat s odborníky v oblasti jaderné bezpečnosti z Francie a zástupci ministerstva obrany. Podle něj je právě Francie značně znepokojena rizikem zneužití dronů v útocích na jaderné elektrárny.  

Wikipedie-mapa umístění jaderných elektráren

Psali jsme také:

Drony a mapování kritické infrastruktury

Drony a roboty zaútočí v lednu na veletrhu CES 2015. Jsme připraveni na ztrátu soukromí?

Utajovaný raketoplán X-37B přistál v pátek na americké vojenské základně

Velká Británie se obává teroristických útoků pomocí dronů

Drony na sportovních stadionech - nové bezpečnostní riziko?

Záběry jako z Hvězdných válek - souboje dronů jsou realitou

České Radiokomunikace jako první testují možnost využití dronů při kontrolách vysílačů za plného provozu

Pozvánka na diskuzi "Bezpilotní letadla v České republice"

Má právo co říci k bezpilotním letounům?

GOOGLE testuje robotické drony na doručování zásilek

Tagy článku