Biden: Rusko nařídí invazi na Ukrajinu, pro Kreml to ale bude katastrofa

Biden: Rusko nařídí invazi na Ukrajinu, pro Kreml to ale bude katastrofa
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Joe Biden na návštěvě Bagdádu
20 / 01 / 2022, 09:00

Americký prezident Joe Biden předpovídá, že Rusko se nakonec pro invazi na Ukrajinu v nějaké formě přece jen rozhodne, nicméně to bude mít pro Moskvu velmi citelné následky.

Podle amerického prezidenta Joea Bidena nakonec přece jen Rusko v nějaké formě uskuteční invazi na Ukrajinu, což Moskva na druhou stranu vytrvale popírá. ,,Můj odhad je ten, že Vladimir Putin provede invazi, něco udělat musí," vzkázal ve středu Biden.

Americký prezident rovněž zmínil, že záleží natom, co nyní Putin udělá, jestli by se případně jednalo o ,,omezenější" vpád na menší území Ukrajiny, nebo naopak by se odehrával na větší ploše a invaze by tak nabyla charakter plnohodnotného ozbrojeného konfliktu. ,,Myslím, že záleží, na jaké straně postele se Putin ráno probudí a co hodlá udělat," řekl Biden.

Jestliže dojde k napadení Ukrajiny ze strany Ruska, ponese si každopádně Kreml podle Bidena citelné následky a bude to pro něj znamenat katastrofu. Americký prezident měl na mysli hlavně široké uplatnění sankcí, které by byly ze strany Washingtonu na Rusko v případě invaze na Ukrajinu uvaleny.

Výroky amerického prezidenta přicházejí v situaci eskalovaného napětí na rusko-ukrajinské hranici, kde Moskva soustřeďuje zhruba 100 000 tisíc vojáků a také techniku, z nichž bychom část mohli zařadit do katagorie invazních.

K určitému posunu a zmírnění napětí může dojít po plánovaném jednání amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena a jeho ruského protějšku Sergeje Lavrova, kteří budou v pátek v Ženevě hledat společné východisko z krize, která nadále panuje kolem Ukrajiny.


Zdroj: NBC News

 

Tagy článku