Bílina dokončila další fázi rozvoje inteligentního kamerového systému

Bílina dokončila další fázi rozvoje inteligentního kamerového systému
Autor fotografie: M2C
21 / 09 / 2022, 08:30

Město Bílina úspěšně realizuje další kroky pro zvýšení pocitu bezpečí obyvatel a prevenci kriminality – rozšířený městský kamerový systém zastřešuje zvukové senzory, pevné kamerové body, tělové kamery strážníků i kamery ve vozidlech městské policie. Hlavní novinkou je nasazení inteligentního analytického softwaru, který pomáhá operátorům dohledového centra sledovat dění ve městě. Nástroj dokáže automaticky rozpoznávat rizikové situace a další bezpečnostní scénáře, které jsou pro městskou policii důležité.

Bílina se tak zařadila na špičku vybraných českých měst, které využívají inovativní nástroje a integrovaný přístup k zajištění bezpečnosti. Přes patnáct nových kamer a několik hlukových senzorů bylo instalováno hlavně na území sídliště Za Chlumem a Teplického Předměstí. Krom rozšíření kamerového systému došlo k modernizaci vybavení dohledového centra, testování sítí 5. generace pro připojení kamer či modernizace tělových kamer strážníků. Město tak pokračuje v naplňování cílů stanovených ve Strategii Smart City Bílina a rozvoji integrované bezpečnosti.

                  

„Hlavním cílem investic města do nových technologií je zvýšení pocitu bezpečí obyvatel i návštěvníků Bíliny a zejména podpora a usnadnění práce městské policie. Rozšíření počtu kamer, modernizace infrastruktury i využití inovativních nástrojů se navíc díky aktivitě města z významné části podařilo financovat s využitím dotačních zdrojů,“ komentuje starostka města Zuzana Schwarz Bařtipánová.

V souladu s bezpečnostními trendy byl kamerový systém města vylepšen o sofistikovanou platformu
s prvky umělé inteligence umožňující automaticky rozpoznávat různé nastavené scénáře z provozu města.  Policii také usnadňuje zpětné prohledávání záznamů.

                    

„Analytický systém je využíván na vybraných kamerách dle aktuálních potřeb městské policie – umožňuje automatické rozpoznání přestupkové činnosti, například nepovoleného pohybu vozidel, parkování na zákazech stání či překračování nastavených hranic vyšším počtem osob. Další funkcí nástroje je usnadnění hledání v kamerových záznamech, například na základě barvy vozidla či oblečení,“ popisuje Miloslav Dvořák, vedoucí oddělení IT městského úřadu Bílina, který má správu systému na starosti.

Jako příklad lze uvést také situaci vyhledávání pohřešované osoby. Do analytického systému jsou zadány dostupné identifikační údaje, například barva oblečení a místo posledního známého výskytu pohřešované osoby. Inteligentní kamerový systém následně umožňuje velmi rychlé vyhledání a zpracování přehledu obrázků s osobami, které odpovídají popisu. Díky tomu můžou strážníci na řadu situací reagovat mnohem rychleji.

Nadstandardním řešením v Bílině je pilotní využití 3 zvukových senzorů a jejich propojení s kamerami. Čidla měří například hladinu hluku ve veřejném prostoru, což usnadňuje například rychlejší odhalení rušení nočního klidu.

            

Zajímavou funkcionalitou je schopnost senzorů rozpoznávat rizikové zvuky, například tříštění skla nebo střelbu a automaticky otočit kameru ke zdroji zvuku.  Senzory však své okolí nenahrávají, analýza probíhá přímo v zařízení a do systému městské policie chodí pouze upozornění o aktivitě. Do budoucna se plánuje rozšíření této technologie.

Na realizované aktivity navazují další projekty města. Aktuálně Bílina v rámci uzavřeného memoranda spolupracuje s Ústím na Labem a Ústeckým krajem na vytvoření bezpečnostního a datového koridoru, který by měl zlepšit celkovou spolupráci měst a kraje, usnadnit výměnu důležitých dat a propojit organizace, které přispívají k zajištění bezpečnosti regionu.

Tagy článku

-->