Bílý dům s Boeingem dohodl nákup dvou letadel Air Force One

Bílý dům s Boeingem dohodl nákup dvou letadel Air Force One
28 / 02 / 2018, 06:30

Americký výrobce letadel Boeing dodá Bílému domu dva letouny Air Force One v ceně 3,9 miliardy dolarů (80,5 miliardy Kč).

Oznámil to dnes mluvčí Bílého domu Hogan Gidley a dodal, že kontrakt ušetří daňovým poplatníkům přes 1,4 miliardy dolarů. Na podmínkách smlouvy se podle mluvčího dohodl prezident Donald Trump.

Trump už koncem roku 2016, ještě před nástupem do funkce prezidenta, kritizoval vysoké náklady na program speciálně upravených strojů pro prezidentskou letku. "Zrušte tu zakázku!" napsal tehdy na twitteru. Náklady na výrobu se podle Trumpova tehdejšího tvrzení vymkly kontrole a překračují čtyři miliardy dolarů.

Letadlo Boeing 747-8 v úpravě Air Force One je navrženo tak, aby obstálo i v nejhorších bezpečnostních scénářích, jako je například jaderná válka. Je vybaveno vojenskou elektronikou nebo třeba zabezpečenými komunikačními a obrannými systémy.

Smlouva o dodání letadel nové generace Air Force One zahrnuje vývoj a výrobu dvou letadel včetně unikátních prvků, jako jsou například vnitřní a vnější schody, velké kuchyně a další vybavení.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku