Bin Ládin se snažil před smrtí použít svou ženu jako lidský štít, napsal jeho ,,popravčí"

Bin Ládin se snažil před smrtí použít svou ženu jako lidský štít, napsal jeho ,,popravčí&quote;
Autor fotografie: flickr.com (CC BY-SA 2.0) |Popisek: člen Navy SEALs
18 / 04 / 2017, 19:00

Robert O’Neill, který 2. května 2011 zastřelil nejhledanějšího muže na teroristickém seznamu USA, podal ve své knize pamětí svědectví o mimořádně sledované operaci.

Člen elitního Navy SEALs Robert O’Neill byl součástí pečlivě vybraného šestičlenného týmu, který měl jediný úkol: zneškodnit v pákistánském Abbottábádu nejhledanějšího teroristu a ,,arcinepřítele" USA. Celá operace nazvaná ,,Neptunovo kopí" trvala přibližně 45 minut.

O’Neill v knize popisuje dramatické události, které vedly ke smrti Usámy bin Ládina. Když tým dorazil do budovy, kde se bin Ládin ukrýval, bylo podle O’Neilla ,,nutné" vylákat jednoho ze synů teroristy, Khalida, který byl ozbrojen kalašnikovem. Když se týmu podařilo jej vylákat použitím arabských slov z jeho úkrytu, byl okamžitě členy Navy SEALs zastřelen.

Potom tým spěchal do třetího patra, kde se měl ukrývat samotný Ládin s manželkoua dcerami. O’Neill v knize popisuje, jak už nechtěl dále čekat, ale splnit naléhavý úkol, jímž byl zvláštní tým pověřen. ,,Už mě ku.evsky nebaví dál čekat," uvedl v knize.

Když se šestice mužů dostala do třetího patra, které obýval bin Ládin s manželkou, uvedl O’Neill v knize, že v kritický okamžik chtěl terorista použít svou nejmladší manželku Amál jako živý štít, aby se vyhnul jisté smrti. ,,V okamžiku, který trval méně než sekundu, jsem zamířil nad rameno bin Ládinovy ženy a zmáčkl spoušť. Bin Ládinova hlava se roztrhla a jeho tělo sesunulo k zemi," popisuje dramatické okamžiky bin Ládinův ,,popravčí". O’Neill využil situace, kdy měl bin Ládin kalašnikov položený vedle sebe a nestačil tak na rychlou akci jednoho ze členů Navy SEALs reagovat.

Obamova administrativa si tak mohla ,,odškrtnout" nejhledanějšího teroristu ze svého seznamu, který způsobil tragické události 11. září 2001.

 

psali jsme:

Pred piatimi rokmi zomrel Usáma bin Ládin

 

Zdroj: express.co.uk

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.