BIS požaduje osobní údaje klientů bank a údaje z daňového řízení

BIS požaduje osobní údaje klientů bank a údaje z daňového řízení
Autor fotografie: http://www.morguefile.com/|Popisek: Ilustrační foto
22 / 09 / 2014, 11:00

Bezpečnostní informační služba (BIS) chce mít možnost získávat údaje o klientech bank a majitelích telefonních čísel. Zároveň chce prolomit daňovou mlčenlivost Generálního finančního ředitelství. Návrh na změnu dvou zákonů už BIS zaslala vládě, uvedly Hospodářské noviny (HN).

Uplynul přesně týden od chvíle, kdy vláda projednávala návrh zákona, kterým má být splněn mezinárodní závazek ČR, který vznikne ratifikací Dohody FATCA. A chvíli poté předkládá BIS do vlády návrh novely zákonů, kterým chce mít možnost získávat údaje o klientech bank a majitelích telefonních čísel. Zároveň chce prolomit daňovou mlčenlivost Generálního finančního ředitelství. 

„Pokud má být naše práce účinná, a to zejména v oblasti organizovaného zločinu, korupce nebo terorismu, nastávají situace, kdy potřebujeme znát původ, zdroje, ale také cesty velkých peněz. Neznalost je pro nás v těchto případech velkou komplikací,“ řekl deníku mluvčí BIS Jan Šubert.

Tajná služba podle něj nebude chtít informace o běžných lidech nebo malých podnikatelích. „Jde nám skutečně jenom o případy, kde jsou závažná podezření nebo jsou ve hře velké státní zakázky a je třeba prověřit zájemce. Jestli se za ním neskrývá někdo úplně jiný, zda za ním není organizovaný zločin,“ sdělil mluvčí. Získání informací podle něj bude muset nejprve povolit soud, podobně jako v případě odposlechů.

Je jasné, že pokud chce tajná služba efektivně odhalovat tzv. velkou korupci, praní špinavých peněz i financování terorismu, měla by tyto údaje, dosud považované za bankovní tajemství, jistě obdržet. Je spíše k zamyšlení, kdo a jakým způsobem bude zpětně kontrolovat, zda skutečně získávala údaje v souladu se zákonem a v přímé souvislosti s prošetřováním konkrétních kauz. V tom smyslu se vyjádřil i vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), který varoval před možností zneužití nebo úniku citlivých informací.

Požadavek BIS má rozhodně větší legitimitu, než požadavek, nutno podotknout víceméně vynucený, ze strany americké vlády. 

Psali jsme: Předávání citlivých informací o finančních transakcích do USA? Ano, na základě mezinárodní Dohody FATCA

21. století - postupná ztráta osobních svobod?

Od tragického 11. září 2001 jsme svědky postupného omezování nebo ztrát osobních svobod, a dokonceme tomu fandíme, protože jde přece o naší bezpečnost. Už jsme zapomněli na "potupné" celní kontroly a prohlídky při překračování státních hranic, hovořilo se tehdy o šikaně, o porušování lidských práv, atd.

Dnes nám nevadí povinné a důkladné bezpečnostní prohlídky na letištích. Nevadí nám, že jsme téměř 24 hodin denně sledováni kamerovými systémy na veřejných místech i v budovách. Nevadí nám, že podle GPS v mobilu, tabletu nebo v autě, je možné zjistit kdykoliv naši polohu, stejně jako při surfování na počítači. Vše v zájmu zvýšení bezpečnosti.

Je třeba si položit otázku: kdy přijde okamžik, kdy budou tato data zneužita proti nám? 

 

Tagy článku