Jaderný křižník Admiral Nakhimov se stane nejmocnější lodí ruské flotily

Jaderný křižník Admiral Nakhimov se stane nejmocnější lodí ruské flotily
Autor: "BCGN Kalinin 1991" by USN - ID:DN-SC-92-00846 / Service Depicted: Other Service. Licensed under Public Domain via Wikimedia Commons|Popisek: Admiral Nakhimov ex Kalinin
07 / 05 / 2015, 07:15

Bitevní křižník třídy Kirov v současné době podstupuje přestavbu a jako první loď ruské flotily obdrží nové střely dlouhého doletu S-400.

Po přestavbě, kterou křižník podstupuje v loděnici Sevmach se díky instalaci střel dlouhého dolet S-400 a nového protiletadlového systému Polimet-Redut bude silnější než její sesterská loď Petr Veliký, který je v současné době vlajkovou lodí ruské Severní flotily.

Definitivně bylo rozhodnuto, že přestavbou projde i třetí a poslední loď třídy Kirov, Admiral Lazarev z Tichomořské flotily. Tento křižník je již také v doku. 

Před začátkem procesu přestavby lodi probíhaly v ruském námořnictvu diskuze, jak Nakhimova vyzbrojit - padaly prý i úvahy o novém systému S-500.

"S-400 nahradí S-300F, který byl nainstalován na křižník dříve, Poliment-Redut nahradí OSA-M a střely Caliber nahradí nadzvukové antilodní rakety P-700 Granit," říká nezávislý vojenský expert Dmitry Kornev a dodává, že s takovouto výzbrojí bude křižník nejsilnější lodí ruské flotily.

Zatímco dříve nadzvukové střely P-700 Granit instalované na křižníku byly schopné zasáhnout pouze cíle na vodě, nyní po instalaci nových střel Caliber bude křižník moci zasáhnout cíle nejen je, ale také pozemní cíle, což výrazně zvýší bojový potenciál této lodi.

Podle oficiálních údajů, střely Caliber jsou zatím schopné zasáhnout cíle na vzdálenost 300 km (186 mil). Podle ruských médiích budou moci Calibery brzo zasáhnout cíle na vzdálenost nejméně 1 000 km a podle všeho budou časem i nadzvukové jako původní Granity.

"V Sovětském námořnictvu byly lodě třídy 1144 Orlan odpovědné za hlídání flotil NATO, především té americké," řekl Dmitrij Boltenkov, nezávislý vojenský expert, vojenský historik a autor knih dějin sovětského námořnictva.

Technické údaje:
Výtlak až 26 396 t (plný)
Délka 252 m
Šířka 28,5 m
Ponor 10,33 m

Zdroj:Russia Beyond the Headlines

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace