Bitva ledoborců: Rusko - USA 40:2

Bitva ledoborců: Rusko - USA 40:2
Autor fotografie: USCG Press|Popisek: Ledobore Polar Star
08 / 09 / 2015, 07:00

Prezident Obama chce aby Kongres urychlil výstavu nových ledoborců, jinak USA definitivně ujede v strategických arktických oblastech vlak.

Obavy z aktivit Ruska v Arktidě vzrostly poté, co Moskva předložila 5. srpna nárok na 463,000 čtverečních mil arktického mořského šelfu komisi OSN. Arktida má odhadem asi 25 procent světových nevyužitých ložisek ropy a plynu. USA, Rusko, Kanada se snaží získat velké části tohoto regionu.

Psali jsme: Rusko si nárokuje vlastnictví Severního pólu

Americké ledoborce

Obamova administrativa uznala, že loďstvo ledoboreců Pobřežní stráž USA je neadekvátní na zvládnutí možné výzvy z Moskvy. V současné době mají USA jen dva funkční ledoborce, ve srovnání s ruskými 40!

Podle listu The New York Times Obama také tlačí rychlejší zařazování nových ledoborců do roku 2020, místo 2022.

Aljaští zákonodárci předtím popsali reakci Obamovy administrativy na nároky Ruska v Arktide jako strategickou hrubou chybu.

"Tváří v tvář ruskému zbrojení jsme výrazně snížili vojenské síly v našem jediném arktickém státu," řekl senátor Dan Sullivan serveru FoxNews.com na začátku tohoto měsíce. "Právě nyní, hrají Rusové šachy v Arktidě a naše vláda si myslí, že je to to tic-tac-toe."

Aljašský guvernér Bill Walker také pro Times komentoval ruské zbrojení v oblasti: "Znovuotevírají 10 základen a budují další čtyři, všechny v Arktidě, takže my tady uprostřed rybníka, se cítíme trochu nepříjemně."

Psali jsme: Rusko rozšiřuje vojenské základny v Arktidě. Chystá se na anexi jako na Krymu?

Kromě budování a obnovení vojenských základen, provádí ruská armáda rovněž rozsáhlá vojenská cvičení zahrnující desítky tisíc vojáků, desítky lodí a ponorek, a více než 100 letadel.

A nejsou to jen Rusové, kteří konkurují USA v Arktidě, nově se o oblasti plné surovin a ryb hlásí i Čína, která poslala poprvé pět lodí do Beringova moře.

Zdroj: FoxNews.com

Tagy článku