O čem se nemluví: Blíží se blackout Evropy. Německé větrné elektrárny způsobují přetížení sítě.

O čem se nemluví: Blíží se blackout Evropy. Německé větrné elektrárny způsobují přetížení sítě.
14 / 07 / 2015, 11:45

Německá zelená energie ohrožuje sousední země. Situace je vážná. Blackout může nastat každým okamžikem.

V dnešní době si už nedokážeme představit život bez elektrické energie. Budeme schopni přežít, pokud dojde k blackoutu? Podle odborníků ale může nastat kdykoliv. Již jsme o problému psali v našem článku "Otázka není, jestli bude nebo nebude úplný výpadek elektřiny, ale KDY přijde…"

Článek o přetěžování sítě v Německu zveřejnil server stopthesethings.com, který se odvolává na informace z veřejnoprávního německého rozhlasu ndr.de. Ten uvedl v červnu, že v severním Německu došlo v oblasti Šlesvicko-Holštýnska k přetížení elektrorozvodné sítě. Ta je opakovaně přetěžována nadměrným výkonem větrných elektráren. Ty jsou postaveny na pobřeží a díky neustálým větrům od Severního moře produkují "příliš mnoho" elektrické energie, a varováním je, že i za normálních klimatických podmínek dokážou vyrobit tolik elektřiny, že je celá síť opakovaně přetěžována.

Opakované přetížení elektrorozvodné sítě

Pracovníci v operačních centrálách rozvodných závodů v severním Německu musí neustále sledovat úroveň přetížení způsobeného energií z větrných elektráren, přestože tato přetížení přicházejí víceméně bez předchozího varování, podle okamžité síly větru. Až 50000 krát museli zasahovat jen v průběhu května tohoto roku a dočasně odpojovat přísun energie z větrných elektráren, dokud se nepodaří snížit nebezpečné limity.  To znamená, že v 50 tisících případů za jeden měsíc (!) musely být elektrárny odpojeny.Rozhlasová stanice uvedla: "Vzhledem k rostoucímu počtu instalovaných větrných elektráren je na severu země rozvodná síť na hranici svých možností." 

Elektřina se vyhazuje jako odpad

Dalším problémem, kromě nestability rozvodné sítě, je fakt, že astronomicky roste množství "elektrického odpadu" - s odvoláním na spolkovou agenturu Bundesnetzagentur - došlo v roce 2013 k likvidaci 555 gigawatthodin obnovitelné energie z důvodu přetížení a trend "elektrického odpadu" roste raketovým tempem. Ale to není vše. Tuto "odpadní" energii museli spotřebitelé stejně zaplatit, jako kdyby jí vyčerpali. Podle platného energetického zákona jsou spotřebitelé povinni zaplatit i za elektřinu, kterou nevyužili, přestože byla větrnými elektrárnami vyrobena. 

Není zajištěna přeprava elektřiny na jih

Obrovským německým (a nejen německým, ale celoevropským) problémem je fakt, že na severu Evropy se vyrábí "levná" elektrická energie z větrných elektráren umístěných na pobřetí Severního a Baltského moře, ale nedaří se jí přemístit na průmyslový jih, kde je po ní velká poptávka. Budování dalších přenosových soustav představuje obrovské finanční náklady a nemalé administrativní a problémy. Podle odborníků je za nejoptimističtější termín dokončení považován rok 2022, ale již nyní je jasné, že termín dokončení je víceméně nereálný.

Německá zelená energie ohrožuje sousední země

Spolková republika začala vyrábět tolik elektřiny díky využití větrných a solárních elektráren, že množství této energie přesahuje do rozvodné sítě jejích sousedů, především Polska a Česka. Uvádí to server bloomberg.com ve svém článku ze 7. července.  Obě země už investovaly 180 milionů dolarů (téměř 4,5 miliardy korun) do zařízení na ochranu svých systémů před přepětím z německé rozvodné sítě. Rakousko omezilo obchodování s elektřinou, aby zabránilo regionálnímu kolapsu své sítě. Pokud je totiž v Německu "větrný den", přeteče na východ tolik elektrické energie, kterou by vyrobily čtyři jaderné reaktory.

V Německu se v uplynulých deseti letech vyrobilo pětkrát více zelené energie, ale neinvestovalo se do posílení elektrorozvodné sítě. Elektřina je přepravována přes Polsko a ČR do jižního Německa, ale tyto kapacity jsou omezené.  "Zvyšující se množství energie z Německa v důsledku přetečení zvyšuje hrozbu výpadku proudu," uvedl pro server Zbyněk Boldiš, vedoucí obchodu a mezinárodních vztahů české rozvodné sítě ČEPS, a.s. v rozhovoru v Budapešti.

Německé problémy zaplatí český daňový poplatník

Problémy s německou sítí by měly vyřešit nové transformátory, které ČEPS postaví na hranicích s Německem za 2,5 miliardy korun. Přenosovou síť také posílí sto kilometrů dlouhé vedení o napětí 400 kilovoltů, které buduje ve středních Čechách. Stát bude skoro 2,75 miliardy korun. Už v únoru o tom informoval server rozhlas.cz

Větrné elektrárny na severu Německa přetěžují českou energetickou soustavu.

Problémy se objevují opakovaně. „Potvrdilo se to, co jsme říkali už před lety, že situace je vážná. Že blackout může nastat každým okamžikem. Nebýt těch opatření, tak jsme měli nejen přetíženou síť, ale mohli jsme čelit skutečně vážnému provoznímu stavu,“ upozorňuje Zbyněk Boldiš z představenstva společnosti ČEPS. „Na severu Německa se začalo vyrábět a na jih od nás bylo potřeba tu elektřinu spotřebovávat. Elektřina přetékala přes naši soustavu ze severu na jih, a my jsme museli udělat taková opatření, aby přetok naši soustavu nijak neohrozil. Na německé straně jsme museli požádat o snížení výkonu a na rakouské straně o zvýšení. Přetok se tak zmenšil. Ale stálo to peníze. Podle předběžných odhadů 60 milionů korun.“ 

Zdroj: rozhlas.cz, bloomberg.com, stopthesethings.com, ndr.de

 Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace