Blíží se konec Schengenu. Evropa musí přijmout nová bezpečnostní opatření.

Blíží se konec Schengenu. Evropa musí přijmout nová bezpečnostní opatření.
24 / 08 / 2015, 12:00

AKTUALIZOVÁNO / Ke zrušení schengenských dohod se přidal bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann

Pokud se všechny země Evropské unie nebudou podílet na řešení přistěhovalecké vlny, nebude možné udržet volný pohyb osob v osmadvacítce a bude nutné obnovit hraniční kontroly. Uvedl to ministr vnitra sousedního Bavorska v rozhovoru pro deník Frankfurter Allgemeine Zeitung. Německo patří mezi nejoblíbenější evropské cíle imigrantů, vláda očekává, že v zemi letos požádá o azyl až 800 000 lidí.

„Když se zcela nekontrolovaně a neřízeně valí tisíce lidí přes řecké a italské hranice do Evropy s hlavním cílem dostat se do Německa, systém (volného pohybu osob) přestává fungovat a vytrácí se souhlas s jeho existencí,“ varoval bavorský politik. Zdroj: parlamentnilisty.cz

Belgie, Francie i Holandsko chtějí prosadit kontroly totožnosti cestujících i kontroly zavazadel na hranicích. Železniční doprava není chráněná před teroristickými útoky, to se musí změnit. Máme se připravit na "omezení některých našich svobod, ve jménu boje proti terorismu..."Toto tvrzení uvedl včera pro server rt.com belgický premiér Charles Michel v reakci na teroristický útok v rychlovlaku z Amsterodamu do Paříže. 

Nezdařený páteční útok proti rychlovlaku Thalys v pátek je jasnou připomínkou pro nás pro všechny: džihádistický terorismus je největší bezpečnostní hrozbou Evropy, které čelí za posledních několik desetiletí.  A znamená to také, že něco je v boji proti terorismu špatně, argumentuje bývalý francouzský tajný agent Claude Moniquet.

Podle belgického premiéra je nutné obětovat volnost  pohybu osob v rámci EU pro zajištění větší bezpečnosti Evropanů. "Schengenská dohoda je důležitá pro naše hospodářství a naše občany, ale nyní v Evropě čelíme novým hrozbám, a proto se budeme muset zaměřit na vytvoření nových pravidel v cestování, včetně kontroly totožnosti cestujících i kontroly jejich zavazadel," uvedl premiér.

Mění se tedy názor "starých" evropských zemí, které původně nechtěly "rozbít" Schengen, jak jsme o tom psali v našem článku „Jádro“ EU nechce rozbít Schengen, Maďaři chtějí stavět 4 metrové ploty"

Premiér Michel již hovořil o potřebě zvýšeného dozoru s francouzským prezidentem François Hollandem, s tím, že tato diskuse bude pokračovat také na různých úrovních v Bruselu.

"Stále častěji se budeme muset připravit obětovat některé naše svobody v zájmu boje proti terorismu," zdůraznil a dodal, že zvýšená hrozba teroristických útoků, kdy jen v letošním roce bylo vyhlášeno přes 200 varování, odůvodňuje zpřísnění bezpečnostních opatření.  Podle něj "Budeme muset, víc a víc hledat novou rovnováhu mezi svobodou pohybu a právem na soukromí, ale zároveň to přinese některá omezení."

Belgický premiér navrhuje naléhavé setkání ministrů dopravy a vnitra z Belgie, Francie, Německa a Nizozemska k posílení protiteroristických opatření, zejména k zavedení kontrol cestujících a kontrol zavazadel ve vlakových spojích.  Právě železniční doprava je relativně nechráněná před teroristickými útoky.

 

Zdroj: RT

Tagy článku