Blízké setkání mezi americkým RC-135 a ruským SU-27 nad Baltem

Blízké setkání mezi americkým RC-135 a ruským SU-27 nad Baltem
Popisek: Suchoj Su-27
17 / 04 / 2016, 16:30

Výzvědné letadlo USA RC-135 bylo zachyceno ruským Su-27 nad Baltským mořem, řekl televizi CNN zástupce Evropského velení ozbrojených sil USA Danny Hernandez.

Ve čtvrtek proletěla ruská stíhačka SU-27 těsně nad americkým průzkumným letounem RC-135 . Spojené státy považují incident za další provokaci a tvrdí, že ruské letadlo se chovalo nebezpečným a neprofesionálním způsobem. O incidentu, při němž se ruská stíhačka SU-27 přiblížila k americkému letounu z levé strany a následně jej přeletěla k pravé straně, informoval server CNN. Podle něj se stíhačka celou dobu pohybovala ve vzdálenosti 50 stop, tedy asi 15 metrů od konců křídel. Zdroj: cz.sputniknews.com

Nejedná se o první případ, koncem ledna došlo k téměř stejnému incidentu.

„(RC-135) byl zachycen ruským Su-27 nebezpečným a neprofesionálním způsobem," prohlásil zástupce Evropského velení ozbrojených sil USA Danny Hernandez a dodal, že americký letoun nezaletěl na ruské území.

„Letoun Spojených států se pohyboval v mezinárodním vzdušném prostoru a nevletěl nad ruské teritorium,“ vyjádřila se ke čtvrteční konfrontaci mluvčí Pentagonu Laura Sealová s tím, že USA kvůli incidentu protestují. Zdroj: lidovky.cz

„Nebezpečné a neprofesionální počínání pouze jednoho pilota může způsobit nežádoucí eskalaci napětí mezi zeměmi," uzavřel Hernandez a dodal, že proti incidentu byl vyjádřen protest.

Kerry: USS Donald Cook mohl ruské letouny sestřelit

Podle ruského ministerstva obrany, ale piloti ruského letectva provedli let v Baltském moři a dodrželi všechna bezpečnostní opatření. Oficiální představitel Ministerstva obrany generálmajor Igor Konašenkov uvedl, že trasa letadel opravdu vedla přes oblast, kde se nacházela americká loď. Konašenkov zdůraznil, že sedmdesát kilometrů od tohoto místa se nachází ruská námořní základna.

„Když objevili loď v zóně vizuálního kontaktu, ruští piloti provedli zatáčku směrem od ní s dodržením všech bezpečnostních opatření," řekl Konašenkov. Zdroj: cz.sputniknews.com

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace