Zpráva o extrémismu: Některé politické subjekty zneužívají migrační krize

Zpráva o extrémismu: Některé politické subjekty zneužívají migrační krize
Popisek: Ilustrační foto
20 / 10 / 2015, 17:30

Ministerstvo vnitra dnes vydalo zprávu o extremismu za 3. čtvrtletí roku 2015. Alternativní weby údajně šíří strach a paniku.

Ze zprávy zveřejněné na serveru MV ČR, citujeme:

  • Ve 3. čtvrtletí roku 2015 se vysoká míra společenské pozornosti věnovala tzv. migrační vlně. Téma je již od počátku letošního roku výrazným podnětem a živnou půdou různých populistických až xenofobních subjektů ....Na protimigrantskou vlnu se ve sledovaném období upnuly i tzv. alternativní informační a mediální zdroje, spojované s proruskou propagandou.
  • Vlna migrantů sice zdaleka nepostihuje ČR tak jako jiné evropské státy, přesto si toto téma získalo velkou odezvu. Představuje významné politické téma, jehož důležitost roste také díky dlouhodobému mediálnímu pokrytí. 
  • Od počátku roku se islamofobních a protimigrantských nálad pokoušely využít i různé populistické subjekty. Platforma Islám v České republice nechceme („IvČRN“), transformovaná od dubna do Bloku proti Islámu, navázala spolupráci s Úsvitem - Národní koalicí a do jisté míry představuje konkurenci krajně pravicovým subjektům. Rétorika i organizované akce byly podobné. Za cílem získání volební podpory byly záměrně a účelově využívány informace, které byly často vytržené z kontextu, zobecněné anebo i dezinterpretované.
  • Prostřednictvím některých webů byly často šířeny různé nadnesené statistiky, zdůrazňovány problematické aspekty hledání konsenzu mezi státy Evropské unie, anebo zprávy o údajných „teroristech“ mířících do EU. Zjevným cílem, ostatně podobně jako u krajně pravicových a populistických subjektů, je především šířit a vyvolávat strach a paniku ve společnosti. Mezi ústřední weby patří česká verze SputnikNews a web Aeronet (AE News).
  • V měsíci září roku 2015 je evidováno 19 zjištěných, 14 objasněných TČ. Zjištěno bylo 26 pachatelů. V 9 případech se jednalo o výtržnosti na sportovních a veřejných akcích, v 7 případech o podporu a propagaci hnutí, ve 2 případech o hanobení národa, rasy, etnické a jiné skupiny.

Extremismus  Souhrnná situační zpráva  3.čtvrtletí roku 2015

Zdroj: Ministerstvo vnitra ČR

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.