Blokování přístavů a vývozu obilí je válečný zločin Ruska

Blokování přístavů a vývozu obilí je válečný zločin Ruska
Autor fotografie: Pexels, free for commercial use|Popisek: Ilustrační fotografie
21 / 06 / 2022, 08:00

Šéf diplomacie EU Josep Borrell napsal v dopise africkým ministrům zahraničí, aby bojovali proti ruským dezinformacím ohledně potravinové krize. Moskva, která blokuje černomořské přístavy a tím i vývoz milionů tun obilí z Ukrajiny, tvrdí, že potravinové problémy jsou důsledkem sankcí EU.

Josep Borrell zdůrazňuje, že Rusko bude muset být odpovědné za blokování přístavů a vývozu obilí. Šéf unijní diplomacie to označil za válečný zločin. Ruská armáda blokuje ukrajinské přístavy v Černém moři, kde jsou podle Kyjeva desítky milionů tun obilí. OSN varuje, že tato situace může vyvolat celosvětovou potravinovou krizi.

Americký prezident Joe Biden v úterý oznámil, že u hranic Ukrajiny, včetně Polska, budou vybudována dočasná sila, která umožní export obilí do oblastí ohrožených hladem.

Josep Borrell zdůraznil, že za globální potravinový problém je odpovědné výhradně Rusko. „Toto je typický případ chování Ruska, které způsobuje problémy a obviňuje někoho jiného. Je to jejich neustálé vyprávění. Musíme na tom pracovat a dělat, co můžeme“, řekl šéf unijní diplomacie.

Trval na tom, že evropské sankce se nikdy nevztahovaly na potraviny nebo ruskou dopravu potravin.

Josep Borrell dodal, že Rusko bude muset být zodpovědné za blokování přístavů a vývozu obilí, které brání jeho dodávkám do zemí ohrožených hladem.

V březnu se na webu se objevil dokument potvrzující, že Rusko plánuje „vyvlastnit přebytky úrody farmářů“ v okupované Chersonské oblasti na Ukrajině. Ke krádežím televizorů, ledniček a mixérů přidala armáda Vladimira Putina další zločin - bere lidem jídlo.

„Informace o vyvlastňovacích plánech pro zemědělce byly zveřejněny na webu Krasnojarského zákonodárného sboru,“ varuje web Nexta.

 Zdroj: tvp.info , Nexta

Tagy článku