Blýská se na lepší časy? Letiště Praha neakceptovalo nejnižší nabídkovou cenu za bezpečnostní služby

Blýská se na lepší časy? Letiště Praha neakceptovalo nejnižší nabídkovou cenu za bezpečnostní služby
Autor fotografie: Valley-c, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license.|Popisek: Mezinárodní letiště v Praze-Ruzyni
07 / 02 / 2016, 10:15

Letiště Praha vyloučilo z výběrového řízení jednoho z uchazečů pro mimořádně nízkou nabídkovou cenu.

Orgány státní a veřejné správy se při nákupu bezpečnostních služeb zaštiťují mantrou zákona o zadávání veřejných zakázek, za jediné hodnotící kritérium považují nejnižší nabídkovou cenu, a ještě sami sebe považují za „řádné hospodáře“. 

Odborné asociace a sdružení rozčiluje stav, kdy vláda zvyšuje minimální mzdu, ale potom dochází ze strany ministerstev či státních společností ke snaze nastavit co nejnižší cenu jako hlavní parametr výběrových řízení.

Jak jsme již psali, existuje stanovisko ministerstva práce a sociálních věcí, kde se říká, že v případě veřejných zakázek na služby fyzické ostrahy bude nabídková cena odpovídající mzdovým a personálním nákladům nižším než 130,10 Kč bez DPH za hodinu považována za mimořádně nízkou nabídkovou cenu ve smyslu ustanovení § 77 zákona 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách.

Provozovatel Letiště Václava Havla Praha se již 11.12.2015 ohradil proti tvrzení Security magazínu v článku "Zruší ministerstvo kultury a letiště výběrové řízení na ostrahu?". Na náš dotaz z 3. února, zda již bylo výběrové řízení ukončeno a s jakým výsledkem, odpověděla tisková mluvčí Letiště Praha, a.s. paní Marika Janoušková takto:

"Veřejná zakázka stále ještě není úplně ukončena, ale jelikož je již ve stádiu odvolací lhůty, můžeme říci následující. Letiště Praha při vyhodnocování veřejných zakázek postupuje v souladu s platnou legislativou ČR. Ustanovená hodnotící komise k předmětné zakázce ve vícekolovém tendru kvalifikovaně posoudila přijaté nabídky a na základě odborného vyhodnocení využila zákonné možnosti vyloučit z výběrového řízení jednoho z uchazečů pro mimořádně nízkou nabídkovou cenu v souladu s ustanovením § 77 odst. 6 Zákona o veřejných zakázkách. K dnešnímu dni není veřejná zakázka finálně ukončena z důvodu běžící lhůty pro případné odvolání jednoho z uchazečů na základě finálního výběru nejvhodnějšího uchazeče.

Neznáme podrobnosti při hodnocení nabídek, nicméně je důležité, že se firma vlastněná státem pokusila o změnu přístupu při nákupu bezpečnostních služeb. A to je dobrá zpráva nejen pro soukromé bezpečnostní agentury, ale především pro zadavatele těchto výběrových řízení a tedy i pro nás a zajištění naší bezpečnosti.

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.