Blýská se nutné obraně na lepší časy?

Blýská se nutné obraně na lepší časy?
Autor fotografie: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: nutná obrana
28 / 07 / 2017, 09:00

Nedopustila se ničeho protiprávního, konstatovala policie, když hodnotila čin ženy, která se ubránila zloději ve svém obchodě a použila přitom nutnou obranu.

Konstatování je to vpravdě přelomové, protože známe mnoho případů, kdy policie z nutné obrany čin překvalifikovala na obranu nepřiměřenou. Na druhé straně je pravda, že hranice mezi oběma je někdy velmi tenká.

Pražské přepadení obchodu však může být precedentem, které vyslalo veřejnosti poměrně jasný vzkaz: každý má právo se adekvátně bránit, pokud je ohrožen jeho život či majetek. A to i s pistolí v ruce jako v případě zmíněné ženy, či s jinou zbraní.

Pro soudce je však rozlišení nutné a nepřiměřené obrany stále tvrdým a někdy stěží řešitelným oříškem, kdy zkoumá, zda člověk musel ,,nutně" při sebeobraně útočníka zabít, a ne ,,jen" zranit. Paradoxně dnes některé soudy ,,jdou na ruku" spíše útočníkům, než tomu, kdo se brání.

Být soudcem, tak se na chvíli oprostím od změti paragrafů v trestním zákoníku a vžiji se do kůže toho, komu jde bezprostředně o život. Tento člověk v kritický okamžik nehledí na to, jestli má útočníka střelit do ruky či do nohy, aby ho nezabil, ale v sebezáchovném pudu dělá vše pro to, aby daný okamžik přežil.

Proto je konstatování policie v případě ženy, která lupiče zastřelila, správné. Pokud by tomu tak nebylo, pak by policie veřejnosti sdělovala, že přepadení je vlastně správná věc a majitelé obchodu se nemohou v žádném případě bránit, protože by stejně vždy použili neadekvátní prostředky sebeobrany. Nutná obrana se nazývá proto, že je opravdu v daném případě, kdy hrozí bezprostřední újma oběti na zdraví, nutná. A tak bychom k ní i měli přistupovat.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace