Boeing: Konec kultovní 747?

Boeing: Konec kultovní 747?
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Boeing 747
28 / 07 / 2016, 18:00

Společnost Boeing Co by mohla ukončit výrobu své ikonické 747 poté, co největší světový výrobce letadel čelí snižujícím se objednávkám a cenovým tlakům.

„Pokud nebudeme schopni získat dostatečné množství objednávek či nový trh, výroba a rizika nebudou moci být zmírněna a mohli bychom zaznamenat další ztráty, je možné, že se rozhodneme ukončit produkci 747,“ sdělil Boeing ve středu.

Plány na zvýšení produkce strojů 747 na 1 kus měsíčně od roku 2019 byly zrušeny a od září bude produkce snížena na polovinu. Ještě v červnu 2015 se dělalo 1,5 stroje měsíčně, nyní se dělá jeden kus.

"I přes pokračující výzvy trhu letecké nákladní dopravy, vidíme i nadále 747 jako jedinečného a významného tvůrce hodnot pro naše zákazníky v dlouhodobém horizontu," řekl generální ředitel Muilenburg.

Poslední verze 747 používají mimo jiné i společnosti Cathay Pacific, Lufthansa, nebo Air China.

Boeing 747 (často přezdíván Jumbo Jet) byl donedávna největší osobní dopravní letoun světa. Nyní je druhý největší po Airbusu A380. Uveze až 524 cestující a má celkem 3 paluby, horní patro jen přes část délky letadla, spodní patro a nákladový prostor.

Jumbo Jet byl zařazen do služby 22. ledna 1970 společností Pan Am, zatím bylo vyrobeno přes 1 500 kusů.

Problémy ale není sužován jen Boeing, problémy má i jeho evropský konkurent Airbus, který výrobu svého A380 hodlá snížit na polovinu.

Zdroj: Reuters

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.