Boeing vyvíjí stíhačku 6. generace, s pilotem i bez

Boeing vyvíjí stíhačku 6. generace, s pilotem i bez
Autor fotografie: Boeing|Popisek: Stíhač 6. generace
04 / 02 / 2015, 08:30

F-22 se už nevyrábí, F-35 II ještě nemá verzi software umožňující palbu kanónem, ale letectvo USA již požaduje vývoj stíhačky další generace. Tohoto úkolu se mimo společností Lockheed Martin a Northrop Grumman chopila také společnost Boeing se svým programem F/A-XX.

Na vývoji tohoto stroje se podílí i agentura DARPA, kterou jsme zmiňovali v článku Roboti závodí o miliony dolarů.

F/A-XX

Bezocasý dvoumotorový stroj má mít revoluční motor s proměnným cyklem a má koncepci typu kachna. Letoun bude široce Stealth optimalizován a podle aktuální koncepce bude vyvíjen ve dvou variantách, tj. jak pilotovaná verze, tak verze bez pilota. Letoun bude určen jak pro vybojování vzdušné nadvlády, tak i pro například přímou leteckou podporu. Tohle ale může být problém, vzpomeňme si na problémy verzí stíhačky F-35 II, která má umět leteckou podporu, kolmý start či dogfight, ale ani jedno neumí tak dobře jako specializované letouny, které má nahradit.

Boeing tímto strojem reaguje na požadavky US Navy, která hledá náhradu svých palubních strojů F-18 Super Hornet a EA-18G Growler v 30. letech 21. století. V té době se očekává, že Super Hornety doběhnou na konec svých plánovaných 9000 hodin provozu.

Kromě USA pracují na svých konceptech i Rusko, Japonsko nebo Čína.

Zdroj: Boeing, Defence News

Tagy článku