Boeing vyvíjí stíhačku 6. generace, s pilotem i bez

Boeing vyvíjí stíhačku 6. generace, s pilotem i bez
Autor: Boeing|Popisek: Stíhač 6. generace
04 / 02 / 2015, 08:30

F-22 se už nevyrábí, F-35 II ještě nemá verzi software umožňující palbu kanónem, ale letectvo USA již požaduje vývoj stíhačky další generace. Tohoto úkolu se mimo společností Lockheed Martin a Northrop Grumman chopila také společnost Boeing se svým programem F/A-XX.

Na vývoji tohoto stroje se podílí i agentura DARPA, kterou jsme zmiňovali v článku Roboti závodí o miliony dolarů.

F/A-XX

Bezocasý dvoumotorový stroj má mít revoluční motor s proměnným cyklem a má koncepci typu kachna. Letoun bude široce Stealth optimalizován a podle aktuální koncepce bude vyvíjen ve dvou variantách, tj. jak pilotovaná verze, tak verze bez pilota. Letoun bude určen jak pro vybojování vzdušné nadvlády, tak i pro například přímou leteckou podporu. Tohle ale může být problém, vzpomeňme si na problémy verzí stíhačky F-35 II, která má umět leteckou podporu, kolmý start či dogfight, ale ani jedno neumí tak dobře jako specializované letouny, které má nahradit.

Boeing tímto strojem reaguje na požadavky US Navy, která hledá náhradu svých palubních strojů F-18 Super Hornet a EA-18G Growler v 30. letech 21. století. V té době se očekává, že Super Hornety doběhnou na konec svých plánovaných 9000 hodin provozu.

Kromě USA pracují na svých konceptech i Rusko, Japonsko nebo Čína.

Zdroj: Boeing, Defence News

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace