Bohaté unijní státy vyhrožují zrušením schengenského prostoru. ČR se připravuje na uzavření hranic

Bohaté unijní státy vyhrožují zrušením schengenského prostoru. ČR se připravuje na uzavření hranic
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Ilustrační foto
17 / 06 / 2015, 10:45

Včerejší summit ministrů obrany EU potvrdil, že se pomalu, ale jistě hroutí celý schengenský systém. Uprchlíci současně ohrožují evropský sociální systém.

Tlak velkých zemí na země střední Evropy potvrzuje ministr vnitra Milan Chovanec, který pro MF Dnes uvedl, co se dělo na summitu ministrů vnitra EU v Lucemburku. „Názory byly rozdílné,“ řekl Chovanec MF Dnes s tím, že velké země pohrozily, že může být zrušen schengenský prostor. „Zaznívaly tady požadavky i na to, aby se zrušil dublinský mechanismus. Tedy pravidlo, že uprchlík je při jeho záchytu vracen do země, kde překročil hranici Schengenu." Informaci zveřejnil server Parlamentnilisty.cz.

Média informují, že evropští politici přiznávají, že selhala ochrana vnějších hranic schengenského prostoru a že za současných podmínek není možné ochránit jednotlivé unijní státy před nekontrolovatelným přesunem utečenců přes jejich vnitrozemské hranice. 

Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka je Česko při pádu Schengenu schopné své hranice uzavřít. O tom jsme psali v článku "Česko připravuje ochranu před teroristickými útoky - okamžité uzavření státních hranic".

Kvůli hromadícím se uprchlíkům už kontrolují své hranice Francie, Švýcarsko a Rakousko. I s ohledem na současnou bezpečnostní stiuaci chtějí poslanci ODS, TOP 09/STAN a Úsvitu požádat o mimořádnou schůzi poslanecké sněmovny. 

Všechny země vrací imigranty zpět do Itálie. Ta je ale připravena na Plán B, pokud Evropská komise nebude přidělovat uprchlíky do ostatních zemí. Situace je neudržitelná.

Navíc nebyla přijata žádná dohoda o uprchlických kvótách, protože EU je pod tlakem postoje zemí jako Česko, Slovensko či Polsko, které se postavily proti povinnému přijetí uprchlíků a proti tlaku bohatých zemí EU, které naopak usilují o přijetí kvót.

Každý členský stát může pozastavit pravidla schengenské smlouvy, ale pouze na omezenou dobu a ze zvláštních důvodů. To se obvykle využívá v okamžiku, kdy některý ze států EU chce posílit bezpečnostní opatření, například Itálie využila této možnosti během G8 v roce 2001 a 2009, Německo toho využilo při letošním konání summitu G7.

Schengen umožňuje dočasné znovuzavedení pohraniční kontroly

"Prudký nárůst migrace v rámci schengenského prostoru představuje velkou výzvu pro Evropu," uvedl švýcarský zástupce a doplnil "Dramatická situace vyžaduje přijmout nová opatření jako součást konzistentní migrační politiky." Zdroj: eurasiareview.com

Premiér Sobotka ještě včera uvedl: „Evropa není schopná se vyrovnat s takovýmto proudem uprchlíků. Pokud bude pokračovat i v příštích měsících, může to vést ke zhroucení evropských sociálních systémů," a doplnil „Hlavním řešením musí být stabilizace těch zemí, odkud lidé utíkají," Zdroj: denik.cz

Situace kolem uprchlické vlny je více než dramatická a čeká nás zřejmě "horké" léto.

 

 

Tagy článku