Bohnický hřbitov chorobomyslných

Bohnický hřbitov chorobomyslných
Autor fotografie: Jiří Vítek|Popisek: Bohnický hřbitov
04 / 10 / 2014, 16:00

ZAJÍMAVOST / O jednom z nejtajemnějších míst v Praze, které je možná spjato i s největšími zločiny minulého století. O opuštěný hřbitov pečuje i bývalý profesionální hasič Jiří Vítek spolu s dalšími dobrovolníky z občanského sdružení Tajemná místa.

Pražský bohnický hřbitov je jeden z největších hřbitovů na světě pro chorobomyslné a již padesát let se zde nepohřbívá (1903 - 1963).  Je zde skoro pět tisíc hrobů; v naprosté většině jsou to pacienti bohnické léčebny, zbytek pak její zaměstnanci. Na některých místech jsou mrtví pohřbeni až ve třech vrstvách. Celé místo je doslova nabité neuchopitelnou energií.

Bohnický hřbitov bláznů

Je tu hrob vraha Otýlie Vranské?

Zajímavostí je, že zde má ležet podle pamětí již zesnulého špičkového kriminalisty Miloslava 

Otýlie VranskáNečáska, vrah Otýlie Vranské, pitevní laborant Pavlíček, který se Nečáskovi soukromě přiznal v roce 1933 a v Bohnicích spáchal o dvacet let později sebevraždu oběšením. Policista Nečásek byl například hlavním vyšetřovatelem brutální vraždy Herty Černínové z roku 1951 známý také jako případ “Kvadratura ženy”. Nečásek určitě nebyl žádný pohádkář a lovec laciných senzací. Jak víme vrah Otýlie Vranské nebyl nikdy dopaden a jde o jeden z nejzáhadnějších případů v dějinách naší kriminalistiky.

 

Je tu hrob atentátníka na arcivévodu Ferdinanda d'Este?

Gavrilo PrincipMožná ještě větší záhadou a zajímavou konspirační teorií je, že na bohnickém hřbitově údajně leží svůj věčný spánek i Gavrilo Princip - muž který 28. června 1914 v Sarajevu spáchal atentát na následníka rakousko-uherského trůnu Františka Ferdinanda d’Este.

Princip zemřel na tuberkulózu 28. dubna 1918 v českém pevnostním vězení Terezín, následně byl pohřben v neoznačeném hrobě a v roce 1920 exhumován a odvezen do Bosny, když hrob určil pouze jeden český voják z pevnosti.

Podle mých nejčerstvějších informací se bohnický hrobník Slavata, vyslýchaný v roce 1942 na Gestapu, a v úplně jiném souvislosti, vyjádřil, že byl přímým účastníkem nestandartního nočního pohřbu 1. května 1918 za účasti vojáků z Terezínské pevnosti. Nebožtík byl tehdy zapsán jako Karel Chotěžovský a o pohřbu měl hrobník přísně zakázáno hovořit. 

Autor: Jiří Vítek

Podívejte se na video o bohnickém hřbitovu:

Psali jsme také:

Podaří se vyřešit nejzáhadnější českou vraždu?

Trest smrti, ano či ne?

 

 

Tagy článku

-->