Bohuslav Chalupa: Ukrajině je třeba pomáhat konkrétními projekty

Bohuslav Chalupa: Ukrajině je třeba pomáhat konkrétními projekty
21 / 06 / 2019, 08:30

Během IDETu 2019 pořádaném na konci května v Brně přišel do debatní kavárny Security Magazínu také Bohuslav Chalupa, bývalý poslanec a člen výborů a komisí zabývajících se bezpečností a obranou, a nově také zakladatel Národního institutu pro obranu a bezpečnost, a USPP - Czechia, svazu, který exkluzivně zastupuje ukrajinské podnikatele v České republice. Spolu s Martinem Lankem, prezidentem Národní stále konference o bezpečnosti, se věnovali jednak situaci na Ukrajině, resp. podpoře ukrajinské straně, roli a pozici nového ukrajinského prezidenta, a jednak zanedbávané otázce civilní obrany v České republice.

USPP se nezabývá jen obranným nebo bezpečnostním průmyslem, a zastupuje na 40 tisíc podnikatelských subjektů. Ukrajinská armáda má dnes asi 200 tisíc mužů, její výzbroj a výstroj nejsou na špičkové úrovni, a poskytuje určitý prostor pro průmyslovou spolupráci. Zároveň má ukrajinský obranný průmysl tradice, zkušenosti a znalosti, které umožňují podle Bohuslava Chalupy odhadovat, čím se zabývá Ruská federace. Podstatné jsou podle něj konkrétní kroky, konkrétní spolupráce, protože šest let slyší, že "Ukrajině je třeba pomoci", ale do podoby konkrétních projektů se takto vyjadřovaná vůle nepromítá.

Dále byla zmíněna otázka dluhu státu v oblasti civilní obrany. Diskuse by podle Bohuslava Chalupy neměla být vedena jen o armádě nebo integrovaném záchranném systému, ale také o připravenosti populace čelit krizovým situacím. Systém civilní obrany neexistuje. Nevěří, že se podaří, aby armáda dosáhla 35 tisíc příslušníků, a současně na každého uniformovaného (armáda, policie, hasiči, atd) dnes připadá 330 "nepoučených, neinformovaných obyvatel" - neznají výstražné signály, nevědí, kde jsou kryty. Ale pokud by s tím stát chtěl něco udělat, do deseti let by podle Chalupova odhadu bylo možné pomocí 14 mobilních krajských skupin s odhadovanými náklady 60 milionů ročně mít na dva miliony dobře připravených obyvatel. Problémem je podle něho nedostatek politické vůle situaci změnit.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace