Bohuslav Sobotka hostí litevského premiéra

Bohuslav Sobotka hostí litevského premiéra
Autor: redakční databáze|Popisek: Bohuslav Sobotka
25 / 05 / 2016, 06:00

Litevský premiér Algirdas Butkevičius přijel na dvoudenní návštěvu České republiky

Český premiér přivítal v úterý ve Strakově akademii litevského premiéra Algirdase Butkevičiuse. Ten přijel na dvoudenní návštěvu České republiky na osobní pozvání českého předsedy vlády.

Hlavními tématy dvoustranných jednání byla česko-litevská ekonomická spolupráce se zvláštním zřetelem na dopravní infrastrukturu, otázky obranného průmyslu, vědeckou spolupráci a hlavně témata, jež souvisí s nadcházejícím konáním summitu NATO ve Varšavě.

Oba politikové se také zaměří na otázky energetické bezpečnosti a další prohloubení spolupráce v rámci Visegrádské skupiny, které Česká republika právě předsedá. Nadnesena byla též témata související s možnou spoluprací s pobaltskými zeměmi, respektive regionální skupinou NB8, která zahrnuje severské státy jako Švédsko, Finsko, Norsko, Dánsko, a také pobaltské země - Island, Estonsko, Litvu a Lotyšsko.

Český premiér po jednání s Butkevičiusem řekl, že Česká republika se bude i nadále podílet na ochraně vzdušného prostoru baltských států. Sobotka se také shodl se svým litevským protějškem, že by NATO mělo být jednotné v posilování své přítomnosti na východě Evropy. Pobaltské státy již v minulosti vyslovily své obavy z vojenských aktivit Ruska a požádaly NATO o trvalou přítomnost. O možném vojenském angažmá v Pobaltí pak budou během středy diskutovat ministři obrany Visegradské skupiny včetně českého ministra obrany Martina Stropnického.

 

Zdroj: parlamentnilisty.cz, denik.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace