Bohuslav Sobotka hostí litevského premiéra

Bohuslav Sobotka hostí litevského premiéra
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: Bohuslav Sobotka
25 / 05 / 2016, 06:00

Litevský premiér Algirdas Butkevičius přijel na dvoudenní návštěvu České republiky

Český premiér přivítal v úterý ve Strakově akademii litevského premiéra Algirdase Butkevičiuse. Ten přijel na dvoudenní návštěvu České republiky na osobní pozvání českého předsedy vlády.

Hlavními tématy dvoustranných jednání byla česko-litevská ekonomická spolupráce se zvláštním zřetelem na dopravní infrastrukturu, otázky obranného průmyslu, vědeckou spolupráci a hlavně témata, jež souvisí s nadcházejícím konáním summitu NATO ve Varšavě.

Oba politikové se také zaměří na otázky energetické bezpečnosti a další prohloubení spolupráce v rámci Visegrádské skupiny, které Česká republika právě předsedá. Nadnesena byla též témata související s možnou spoluprací s pobaltskými zeměmi, respektive regionální skupinou NB8, která zahrnuje severské státy jako Švédsko, Finsko, Norsko, Dánsko, a také pobaltské země - Island, Estonsko, Litvu a Lotyšsko.

Český premiér po jednání s Butkevičiusem řekl, že Česká republika se bude i nadále podílet na ochraně vzdušného prostoru baltských států. Sobotka se také shodl se svým litevským protějškem, že by NATO mělo být jednotné v posilování své přítomnosti na východě Evropy. Pobaltské státy již v minulosti vyslovily své obavy z vojenských aktivit Ruska a požádaly NATO o trvalou přítomnost. O možném vojenském angažmá v Pobaltí pak budou během středy diskutovat ministři obrany Visegradské skupiny včetně českého ministra obrany Martina Stropnického.

 

Zdroj: parlamentnilisty.cz, denik.cz

Tagy článku