Bohuslav Sobotka je hlavním poraženým roku 2017. Babiš si ho ,,namazal" na chleba

Bohuslav Sobotka je hlavním poraženým roku 2017. Babiš si ho ,,namazal&quote; na chleba
Autor fotografie: Screenshot YouTube|Popisek: Bohuslav Sobotka
14 / 01 / 2018, 09:00

Bývalý premiér Bohuslav Sobotka je jedním z hlavních strůjců volebního debaklu ČSSD.

Bohuslava Sobotku bychom bez nadsázky mohli označit jako hlavního poraženého minulého roku. Předseda ČSSD a premiér udělal tolik chyb, že by to vydalo na několik volebních období počínaje ,,horlivým" úsilím o zdanění církevních restitucí, které vyšumělo do ztracena, a scestnou etudou ,,demise-nedemise", kterou korunovalo podepsání memoranda o těžbě lithia s australskými těžaři.

psali jsme: Kam zmizel Sobotka? ,,Neviditelného" premiéra ČSSD raději uklidila

Sobotka se tehdy neprojevil jako rozhodný lídr kdysi nejsilnější strany v zemi a jeho počínání v klíčových věcech připomínaly jeden velký chaos. Toho beze zbytku  využil s použitím svého mediálního zázemí šéf hnutí ANO Andrej Babiš a Sobotku si několikrát doslova vychutnal, ať už to byla neslavná ,,demise-nedemise" či zmíněné memorandum, které stálo ČSSD další politické body.

Když v roce 2010 Sobotka přebíral stranu po Jiřím Paroubkovi, bylo od začátku jasné, že Sobotka se na tuto funkci nehodí. Nemá leadership, charisma rozeného vůdce, schopnosti strhnout davy. Je možná dobrým a svědomitým státním úředníkem, ale lídrem nikoliv. Od roku 2010 tak začíná éra, která je charakteristická zejména stále slabšími volebními výsledky, za něž největší odpovědnost nese předseda strany. Sobotka vyhrál parlamentní volby v říjnu 2013 jen díky tomu, že se konaly v předčasném termínu, protože kdyby se konaly v červnu 2014, tak ANO je vyhraje.

psali jsme: Sbohem, pane premiére. Sobotka právě spáchal politickou sebevraždu a pohřbil ČSSD

Sobotka se tak sice mohl holedbat vítězstvím, ale bylo to v podstatě Pyrrhovo vítězství, kdy ve vládě postupně začalo hrát prim ANO. To obsadilo přes počáteční odpor ČSSD vlivné ministerstvo financí, na němž od začátku trvalo. Minulé volební období spíše vypadalo tak, že premiérem je Andrej Babiš a ne Sobotka. Netřeba pochybovat o tom, že na březnovém sjezdu ČSSD, který se konal v březnu, byl Sobotka zvolen podmíněně s nereálnou vizí vyhrát volby. Pozdější rozdělení rolí ve straně po kontroverzní demisi bylo pro voliče nepřehledné člověk a člověk nevěděl, kdo za ni vlastně mluví, respektive  kdo ji reprezentuje. ČSSD se tak proměnila v ,,želé", netransparentní nejednotný spolek, který vyklidil pole hnutí ANO, jež si muselo doslova mnout ruce.

Volební debakl ČSSD pak dokonal dílo zkázy, které muselo zákonitě přijít. Bývalý premiér Sobotka se stal řadovým poslancem se značně nejistým výhledem na další politický vzestup. Visí nad ním stále Damoklův meč v podobě kauzy OKD. Jeho chyby, které doprovodila série dalších, tak názorně dokumentovaly, v jakém stavu se nachází naše nejstarší politická strana: ve stádiu začínajícího rozkladu. Pokud se strana po svém mimořádném sjezdu nevzpamatuje pod novým předsedou, bude ještě velmi ráda vzpomínat na hádky s Andrejem Babišem v parlamentu, ve kterém už nemusí příště zasednout.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

 

 

Tagy článku