Boj o Hrad: Kdo zastaví Miloše Zemana?

Boj o Hrad: Kdo zastaví Miloše Zemana?
Autor fotografie: Screenshot YouTube|Popisek: Miloš Zeman
17 / 12 / 2017, 16:00

V lednu se rozpoutá bitva o prezidentský stolec. Favoritem je stále Miloš Zeman, kterého v současné době může ohrozit pouze Jiří Drahoš, a to jen teoreticky.

Zanedlouho se staneme svědky nové volby hlavy státu. Ta stávající, Miloš Zeman, je považována za favorita a kromě Jiřího Drahoše jí vlastně nikdo nešlape na paty. Již teď je jasné, aniž bych chtěl předjímat celkový výsledek, že Miloš Zeman by musel udělat zásadní chybu, aby prezidentský post neobhájil.

Jeho výhodou je bezesporu fakt, že je stávajícím prezidentem a tudíž má daleko větší přístup do médií než jeho protikandidáti. Zeman také objížděním krajů si v podstatě dělá permanentní kampaň, a proto je také vidět nejvíc. Z ostatních kandidátů také nikdo nemá stejný formát jako právě Zeman. Některá jména jsme slyšeli úplně poprvé, další jména, jako jsou Michal Horáček či Mirek Topolánek sice dobře známe, ale reálně nemají šanci Zemana ohrozit, protože není zkrátka čím.

psali jsme: Zeman: Putin mě pozval do Soči, je to vyznamenání

Je pravděpodobné, že Zeman zásadní chybu do prezidentské volby neudělá. Určitě si pamatuje debatu před pěti lety s Karlem Schwarzenbergem, který si ,,naběhl" svým nepovedeným historickým exkurzem na téma Benešovy dekrety a sudetští Němci. Následně bývalého ministra zahraničí Zeman dokonale ,,vykoupal".

Zdá se, že jediným, kdo má určitou šanci uspět, je Jiří Drahoš. Bývalý šéf Akademie věd však za sebou nemá žádný zajímavý politický příběh, protože nikdy v politice nebyl. Drahoš právě tento fakt vydává za svou přednost, protože se od politiky podle jeho názoru ,,neumazal". Než se rozhodl Drahoš ucházet se o prezidentský úřad, tak jej znal na rozdíl od Zemana málokdo, protože se pohyboval vesměs ve vědeckém prostředí. Tuto dlouholetou odtrženost od veřejného života a dřívější politickou neangažovanost mohou voliči vnímat jako Drahošovu nevýhodu.

psali jsme: Miloš Zeman je státník. I přes chyby, jichž se v minulém roce dopustil

Již brzy se dozvíme, kdo skutečně v prezidentské volbě vyhrál. Miloše Zemana může ohrozit pouze stejně těžká váha a člověk se zajímavým a úspěšným politickým životopisem, který je přirozeným lídrem a výraznou svébytnou osobností. A tu budeme při vší úctě hledat mezi osmi Zemanovými vyzyvateli asi jen těžko.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Defence - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více

Tagy článku